Licheń: Nowy żeński zakon w Polsce

Siostry Anuncjatki z Żeńskiego Zakonu Maryi Dziewicy oficjalnie zamieszkały w swym tymczasowym klasztorze w licheńskim Sanktuarium.

Uroczystej Mszy św. powitalnej w kościele św. Doroty przewodniczył w Dniu Zwiastowania Maryi Pannie ks. bp Wiesław Mering.

Anuncjatki z podparyskiego Thiais z Marianami łączy bardzo wiele. Żeński Zakon Maryi Dziewicy, oficjalna nazwa zakonu sióstr Anuncjatek, ma już ponad 500-letnią historię.

Gospodarzy licheńskiego Sanktuarium z siostrami z Francji łączy duchowość Maryjna. Błogosławiony o. Stanisław Papczyński, założył Zgromadzenie Księży Marianów, w oparciu o regułę Dziesięciu Cnót Najświętszej Maryi Panny, zaczerpniętą od sióstr Anuncjatek. Oba zgromadzenia kontakty nawiązały ze sobą w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Między innymi dzięki temu dziś siostry mogą pełnić swą posługę w kolejnym kraju po Belgii i Francji.

Jak mówi przeorysza klasztoru w Thias pod Paryżem siostra Maria od Chrystusa : Nasze Zakony łączy historia trzech wieków wspólnej duchowości, stąd miedzy nami to duchowe zrozumienie, łączność. Teraz na zaproszenie Marianów przyjechaliśmy do Polski, dla nas ten kraj to ziemia Maryjna i choć na razie nie znamy dobrze języka, czujemy się tu bardzo dobrze przyjęte. Swoje życie monastyczne będziemy prowadzić w parafii św. Doroty, modlić będziemy się za pielgrzymów a także za parafian. Kiedy powstanie klasztor w lesie grąblińskim wtedy wszystkie tam zamieszkamy. Stanowimy już część Was – dodaje.

Na razie cztery siostry mieszkać będą w pomieszczeniach specjalnie dla nich przygotowanych w starej części Sanktuarium. W późniejszym czasie do Lichenia przyjedzie kolejnych sześć Anuncjatek.

To powiew świeżości, to światło dla tej parafii i diecezji- mówił Ordynariusz Włocławski. Siostry dosłyszały głos Pana który mówi im – idźcie. Bo nam potrzebna dzisiaj jest ewangelizacji dokładnie tak jak zachodniej Europie, nam potrzeba słów. Tak jak potrzebna jest modlitwa i obecność świadków w europejskim społeczeństwie – dodał bp. Mering.

Anuncjatki otworzyły nowy rozdział w swej 500-letniej historii a działo się to na oczach parafian, wypełniających kościół św. Doroty. Dziękuję za tę parafię której teraz z radością stanowimy część, dziękujemy za pomoc w zakorzenieniu się tutaj – mówiła przeorysza Maria od Chrystusa.

To już trzeci zakon klauzurowy w diecezji włocławskiej a pierwszy w Sanktuarium – siostry z każdego z nich dają nam modlitwę, a my naszym siostrom wdzięczność i obietnice, że w trudnych momentach nie zostaną same – mówił kończąc Mszę św. biskup Wiesław Mering.

W środę 25 marca poświęcone zostały także pomieszczenia i kaplica w której do czasu wybudowania klasztoru modlić się będą i mieszkać siostry Zakonu Maryi Dziewicy.

Więce na stronie www.lichen.pl.