Home WiadomościArchiwum Listy ks. Bosko do barona Feliciano Ricciego des Ferresa

Listy ks. Bosko do barona Feliciano Ricciego des Ferresa

Redakcja
Późnym przedpołudniem, w czwartek, 16 kwietnia , Prezydent Prowincji Piemontu dr Antonio Saitta przedstawił ks. Sergio Pelliniemu, wikariuszowi ks. inspektora Okręgu Piemontu i Valle d’Aosta (ICP), historyczne dokumenty związane z Ks. Bosko, które są przechowywane w Bibliotece “Giuseppe Grosso”.

Przedmiotem spotkania, które odbyło się w Pałacu Cisterna, siedzibie zarządu Prowincji Turyńskiej, było 21 listów autorstwa Ks. Bosko i bilecik ze stycznia 1888 roku, które dokumentują relacje, jakie ks. Bosko utrzymywał z baronem Feliciano Riccim des Ferresem od 1954 roku do kilku dni przed swoją śmiercią.

Korespondencja ta, nabyta przez Prowincję Turynu i przechowywana w Bibliotece Historycznej, wyraźnie informuje o ciągłych prośbach o pomoc materialną, jakie Ks. Bosko kierował to tego szlachcica.

Prośbom tym towarzyszyły szczere wyrazy wdzięczności względem barona, z którym dzielił się sprawami duchowymi i zatroskaniem o to, co najbardziej się liczy: zbawienie wieczne.

Bilecik ze stycznia 1888 został napisany już drżącą ręką świętego, niemalże u schyłku jego życia, poświęconego do końca niesieniu pomocy najsłabszym. Czytamy w nim: “Szanowny Panie Baronie, musi pan zdecydowanie zbawić swoją duszę, ale musi pan oddać biednym to wszystko, co jest dla pana zbyteczne, a co jest darem Pana. Proszę Boga, aby udzielił panu tej nadzwyczajnej łaski. Mam nadzieję, że spotkamy się w szczęśliwej wieczności. Proszę się modlić o zbawienie mojej duszy”.

Biblioteka Historyczna Prowincji Turynu przechowuje także listy, jakie wysłali do barona Ricciego księża, którzy ściśle współpracowali z Ks. Bosko: wśród nich ks. Federico Oreglia, błogosławiony Filippo Rinaldi, ks. Paolo Albera i ks. Carlo Cays.

Prezydent Saitta, w wiedeo-wywiadzie wydanym przez Prowincję Piemontu, dostępnym na ANSchannel, podkreśla wagę historyczną listów przechowywanych w Bibliotece Prowincji, które ukazują znaczenie i wymiar problemów tamtej epoki, autorytet i charyzmat Ks. Bosko. “Z lektury tych listów – stwierdza dr Saitta – wyłania się nie tylko duch, ale także – założenia, w oparciu o które budował Zgromadzenie: to wielkie zainteresowanie ubogimi”.

Za: www.salezjanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda