Home WiadomościArchiwum Listy o. Jordana w przygotowaniu do publikacji

Listy o. Jordana w przygotowaniu do publikacji

Redakcja

W dniach od 19 do 30 stycznia br. odbywało się w Rzymie doroczne spotkanie Międzynarodowej Komisji Historycznej. W pracach tego gremium uczestniczy trzech przedstawicieli Polskiej Prowincji Salwatorianów: ks. Antoni Kiełbasa, ks. Michał Piela i ks. Adam Teneta.

W czasie tegorocznego spotkania, które tradycyjnie odbyło się w rzymskim Domu Macierzystym Salwatorianów, komisja pracowała między innymi nad przygotowaniem do publikacji kolejnego tomu Documenta et Studia Salvatoriana, który będzie zawierał listy O. Franciszka Marii od Krzyża Jordana, odnalezione po publikacji dziesiątego tomu wspomnianej serii wydawniczej (DSS X również zawierał korespondencję założyciela salwatorianów).

Przybyli do Rzymu historycy salwatoriańscy pracowali również nad przygotowaniem materiału do zamieszczenia w Wikipedii, kontynuowali prace związane z tworzeniem elektronicznej bazy danych źródeł historycznych oraz przygotowaniem do publikacji źródeł pierwszorzędnych i wczesnych świadectw o Założycielu.

Jednym z tematów szczegółowych podjętych w tym roku było omówienie roli, jaką w początkach fundacji Jordana odegrał pochodzący z Konstancji Simon Deggelmann. Został on przyjęty do Apostolskiego Towarzystwa Nauczania 31 lipca 1881 r. i było to pierwsze udokumentowane przyjęcie osoby świeckiej do III stopnia ATN; świadectwo przyjęcia go wystawił własnoręcznie ks. Franciszek Jordan [Forum SDS 24 (1989), nr 2, s. 233].

za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda