Home WiadomościArchiwum Ludzie morza wraz z duszpasterzami przybędą za tydzień na Jasną Górę

Ludzie morza wraz z duszpasterzami przybędą za tydzień na Jasną Górę

Redakcja

Eucharystii 20 września będzie przewodniczył bp Ryszard Kasyna, Krajowy Promotor Duszpasterstwa Ludzi Morza. Pielgrzymi wysłuchają też prelekcji o podróżach misyjnych św. Pawła Apostoła – "Nawigatora Dobrej Nowiny".

Pracownicy portów, stoczni i żeglugi śródlądowej pielgrzymują na Jasną Górę od 26 lat. Do Częstochowskiej Madonny przybywają też rybacy z Jastarni, z Półwyspu Helskiego. W tym roku pielgrzymka rozpocznie się 19 września. – Tradycyjnie w drodze znad Bałtyku do Jasnogórskiej Królowej nawiedzimy jedno z sanktuariów. Tym razem odwiedzimy sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej – wyjaśnia o. Edward Pracz CSsR, Krajowy Dyrektor Dzieła Duszpasterstwa Ludzi Morza, a zarazem Europejski Koordynator Duszpasterstwa Ludzi Morza.

Przed obrazem Matki Bożej u oo. jezuitów w Piotrkowie Trybunalskim pielgrzymi wezmą udział w Eucharystii. Wieczorem powitają na Jasnej Górze Maryję – Gwiazdę Morza – modlitwą Apelu Jasnogórskiego, którą odmówią o godz. 21.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu.

W sobotę 20 września o godz. 9.30 Mszę Świętą dla ludzi morza będzie celebrował wraz z duszpasterzami środowiska bp Ryszard Kasyna, sufragan archidiecezji gdańskiej. W czerwcu br., podczas 344. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, został on wybrany Krajowym Promotorem Duszpasterstwa Ludzi Morza. Wcześniej, do momentu przejścia na emeryturę, funkcję tę sprawował abp. Tadeusz Gocłowski; hierarcha opiekował się środowiskiem ludzi morza przez ostatnie 19 lat.

Po Eucharystii pielgrzymi zbiorą się w Sali o. Kordeckiego, gdzie wysłuchają prelekcji o podróżach misyjnych św. Pawła Apostoła. Referat wygłosi dr hab. inż. kpt. ż.w. prof. nadzw. Akademii Morskiej Adam Weintrit, kierownik Katedry Nawigacji z Gdyni.

O godz. 15.00 pielgrzymi odbędą Drogę Krzyżową na Wałach Jasnogórskich. Będzie ona ostatnim elementem Pielgrzymki Ludzi Morza na Jasną Górę.

Misja duszpasterstwa ludzi morza polega na niesieniu posługi duchowej, socjalnej i humanitarnej ludziom morza. Poprzez kapelanów, pracowników i wolontariuszy ośrodków "Stella Maris" (Gwiazda Morza) służy marynarzom, którzy przebywają w porcie. W Polsce istnieją cztery ośrodki duszpasterstwa ludzi morza "Stella Maris": w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu. Marynarze i rybacy mogą tam pomodlić się, wyspowiadać, skontaktować z rodziną, skorzystać z internetu albo po prostu spędzić czas w rodzinnej atmosferze. Ponadto w kilku miejscowościach nadmorskich istnieją duszpasterstwa ludzi morza, nie posiadające klubu, m.in.: w Ustce, Łebie, Kołobrzegu i Kątach Rybackich.

Tradycyjnie pełniona posługa duszpasterska w stosunku do ludzi morza nabrała nowego wymiaru po opublikowaniu listu apostolskiego Jana Pawła II "Stella Maris" z dnia 31 stycznia 1997 r., określającego strukturę duszpasterstwa w tym środowisku. Zgodnie z punktem IX tegoż dokumentu Konferencja Episkopatu Polski wyznaczyła Promotora Dzieła Duszpasterstwa Ludzi Morza w Polsce – pozostał nim abp. Gocłowski, pełniący wcześniej funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Ludzi Morza, a po zmianie statutu KEP – krajowego duszpasterza. Krajowym Dyrektorem Dzieła Duszpasterstwa Ludzi Morza, koordynującym prace kapelanów z ośrodków duszpasterskich dla związanych z pracą na morzu, został o. Edward Pracz CSsR.

Centralny ośrodek duszpasterstwa ludzi morza w Polsce znajduje się w Gdyni, przy kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka, gdzie posługuje o. Pracz.

Warto podkreślić, że w każdą niedzielę w Gdyni w "kościele morskim", jak nazywana jest parafia krajowego ośrodka duszpasterstwa ludzi morza, o godzinie 10.30 celebrowana jest Msza św. w intencji żyjących i zmarłych ludzi morza, a z Gdańska, z kościoła św. Elżbiety, transmitowana jest przez radio Msza św. dla marynarzy i rybaków.

Z nominacji Papieskiej Rady ds. Duszpasterskiej Troski o Migrantów i Ludzi w Drodze, o. Edward Pracz pełni jednocześnie od 2002 r. funkcję Europejskiego Koordynatora Duszpasterstwa Ludzi Morza. Apostolstwo Kościoła Katolickiego dla marynarzy (Apostleship of the Sea – AOS) jest międzynarodową siecią, która obejmuje biura i centra "Stella Maris" na całym świecie. Wspiera marynarzy każdej narodowości, bez względu na rasę, kolor skóry, tradycję czy religię. AOS jest reprezentowany w 9 regionach świata. Do zadań koordynatora regionalnego należy między innymi: studiowanie wiadomości dotyczących duszpasterstwa ludzi morza i pomaganie krajowym dyrektorom, szczególnie w sprawach szkoleń i formacji dla kapelanów i świeckich.

W ubiegłym roku, w dniach 24-29 czerwca, odbył się w Gdyni XXII Światowy Kongres Duszpasterstwa Ludzi Morza z tematem przewodnim: "W solidarności z ludźmi morza jako świadkowie nadziei przez proklamację Słowa, liturgię i diakonię". W kongresie wzięło udział około 300 delegatów z całego świata, w tym 30 biskupów, ponad 100 kapelanów i ponad 150 osób świeckich. Uczestnicy z 66 krajów mieli okazję wysłuchać 28 prelegentów, którzy adresowali swoje myśli w stronę ludzi morza.

Chociaż już przed rokiem 1900 pod różnymi auspicjami działały rozmaite "Misje Ludzi Morza", dbające o dobro duchowe, społeczne i materialne załóg odwiedzających takie porty jak Londyn, Bootle, Montreal, Nowy Jork, Nowy Orlean czy Sydney, jednakże dopiero we wczesnych latach dwudziestych wydano oficjalną zgodę na działalność duszpasterstwa ludzi morza takiego, jakim znamy go dziś.

Dopiero o. Joseph Egger SJ założył pierwsze duszpasterstwo ludzi morza w porcie Glasgow pod auspicjami Towarzystwa Apostolstwa Modlitwy. Brat Daniel Shields przedstawił do akceptacji Stolicy Apostolskiej program i konstytucję tego młodego ruchu. Oficjalna akceptacja nadeszła 17 kwietnia 1922 r. wraz z listem od Sekretarza Stanu kard. Gaspariego.

List zawierał "akceptację i słowa zachęty" od Piusa XI, który wyrażał przekonanie, że "tak szlachetne przedsięwzięcie, wsparte gorliwym wysiłkiem duchownych i świeckich rozprzestrzeni się wzdłuż brzegów morskich na obu półkulach".

21 listopada 1957 r. Stolica Apostolska nadała duszpasterstwu ludzi morza jego reguły i konstytucje. W roku 1997 papież Jan Paweł II – wychodząc naprzeciw wyzwaniom stawianym przez duszpasterską opiekę nad ludźmi pracującymi w żegludze handlowej i rybołówstwie, ich rodzinami, jak i nad pracownikami portów oraz wszystkimi podróżującymi drogą morską – uaktualnił normy wprowadzone przez Pawła VI w roku 1970, ogłaszając list apostolski w formie motu proprio "Stella Maris".

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda