Marzenia się spełaniają

„Oto nadszedł dzień, w którym spełniają się wasze marzenia” – 8 grudnia usłyszało siedmiu młodych franciszkanów od swojego przełożonego o. Jarosława Zachariasza. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny bracia: Marcin Drąg, Karol Januszewski, Mateusz Kotyło, Stanisław Lelito, Marek Maria Mycek, Tomasz Trawiński i Dariusz Wojtarowicz w bazylice św. Franciszka w Krakowie związali się na całe życie z Zakonem Franciszkanów.

Ale to nie tylko dzień nabycia praw przez braci. To również dzień podjęcia obowiązków: życia w posłuszeństwie, bez własności i w czystości. Życia według Ewangelii, Reguły św. Franciszka, Konstytucji, statutów czy regulaminów.

„Przychodzicie tutaj, aby jednym słowem <> potwierdzić zamiar i decyzję całkowitego oddania się Bogu i naśladowania naszego Pana Jezusa Chrystusa poprzez zachowanie aż do śmierci życia i reguły ojca Franciszka. Ważna to chwila, bo decydujecie o swoim losie na wieczność. Dziś ostatecznie chcecie potwierdzić, że stajecie się nowymi ludźmi” – przypominał braciom prowincjał.

Jednocześnie uświadamiał, że „życie zakonników nie jest nieustanną pieśnią słoneczną, ale nie jest też udręką, lecz radością dawania i zawierzania siebie każdego dnia po trochu i w całości”.

Dlatego podczas homilii apelował do neoprofesów: „Odwagi… Wytrwajcie w miłości… Nie próbujcie wyrwać się z rąk Pana… Musicie sobie codziennie powtarzać to dzisiejsze swoje ślubowanie. Każdego dnia pomagać sobie i innym kochać Boga. Dzielić się z Nim wszystkim: myślami, marzeniami, radością, smutkiem, całym swoim światem”.

Rektor Wyższego Seminarium Franciszkanów im. św. Maksymiliana w Krakowie o. Piotr Gryziec prosił zebranych w światyni, aby otoczyli braci modlitwą. „Niech ten szczególny dzień będzie znakiem dla naszych braci, aby tak jak Maryja potrafili zawierzyć się Bogu, aby na wzór Matki Bożej przeżyli każdy dzień w głębokim oddaniu się Bogu” – mówił.

Na koniec uroczystości przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów podziękował rodzicom braci za dar synów, za przygotowanie ich na oddanie się Bogu.

jms