Home WiadomościArchiwum Matka Boża Kalwaryjska w Brazylii i na Ukrainie

Matka Boża Kalwaryjska w Brazylii i na Ukrainie

Redakcja
Już wkrótce w dolnym kościele w Centrum Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach zostanie otwarta kaplica Matki Bożej Kalwaryjskiej. Kopię Jej cudownego wizerunku przekazali opiekunowie sanktuarium na ręce Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Kalwaryjska kaplica będzie jedną z siedmiu kaplic poświęconych najważniejszym sanktuariom maryjnym z całego świata.

 
Wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej należy do najbardziej czczonych obrazów maryjnych w Polsce. Od ponad 400 lat gromadzi rzesze pielgrzymów, dla których nieprzerwanie jest przedmiotem czci i głębokich wzruszeń. Szczególnym kultem obraz Kalwaryjskiej Madonny darzył bł. Jan Paweł II, który jak sam wyznał był wychowywany przez Maryję od najmłodszych lat. Idąc Jego śladem pielgrzymem kalwaryjskim stał się również obecny Następca Piotra papież Benedykt XVI.

Kult, jakim cieszy się Kalwaryjska Madonna, wyraża się również poprzez umieszczanie kopii Jej cudownego wizerunku w coraz większej liczbie świątyń. Od kilku lat Matka Boża Kalwaryjska posiada swoje ołtarze, bądź specjalne kaplice w  dwóch kościołach archidiecezji częstochowskiej (w klasztorze oo. Bernardynów w Częstochowie oraz w sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Praszce) oraz w diecezji bielsko-żywieckiej (w parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu i w kościele parafialnym w Buczkowicach).

W ostatnich pięciu latach Matka Boża Kalwaryjska zaczęła odbierać cześć w kolejnych świątyniach, do których kalwaryjscy bernardyni ufundowali wierne kopie. Były również i takie przypadki, gdzie fundatorami zostawali proboszczowie (Gdów, ks. Stanisław Jarguz), parafianie (Barwałd Górny) lub malarze (Radecznica, Mirosław Karpowicz).

W latach 2006-2011 kopie wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej zostały uroczyście umieszczone w następujących świątyniach: w kościele św. Marka w Krakowie (docelowo obraz ma zostać umieszczony w kaplicy kampusu uniwersyteckiego UPJPII), w kościele parafialnym w Zebrzydowicach, w Gdowie, Barwałdzie Górnym i w Radecznicy.

W maju br. kustosz sanktuarium przekazał wizerunki Matki Bożej kalwaryjskiej do kolejnych świątyń: w Krakowie Łagiewnikach, Wetlinie, parafii św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Szarogrodzie na Ukrainie, gdzie powstają Dróżki wzorowane na kalwaryjskich.
 
Kult Matki Bożej Kalwaryjskiej zawędrował też do Ameryki Południowej, dzięki pochodzącemu z Kalwarii Zebrzydowskiej ks. Robertowi Chrząszczowi, który przywiózł do Brazylii figurę Matki Bożej Kalwaryjskiej, wykonaną na podstawie cudownego obrazu. Poświęcenia figury dokonał Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, który 23 listopada 2009 roku odwiedził parafię św. Łucji w Rio de Janeiro, gdzie proboszczem jest Ks. Robert Chrząszcz, kapłan Archidiecezji krakowskiej.
 
Oraz Matki Bożej Kalwaryjskiej został podarowany bernardynom w 1641 roku przez Stanisława z Brzezia Paszkowskiego, właściciela pobliskiej Kopytówki. W roku 1667 przeniesiono go do specjalnie w tym celu zbudowanej kaplicy. Obecność obrazu sprawiła, że Kalwaria Zebrzydowska stała się ważnym ośrodkiem także kultu maryjnego (obok istniejącego tu dotychczas kultu pasyjnego). Koronacji cudownego wizerunku dokonał biskup krakowski kard. Albin Dunajewski 15 VIII 1887 r. W stulecie koronacji na krakowskich Błoniach Ojciec Święty Jan Paweł II uhonorował wizerunek Kalwaryjskiej Madonny złotą różą, za to – jak sam powiedział – Kim była i Kim nie przestała być w jego życiu. 
13 sierpnia w Archidiecezji Krakowskiej obchodzone jest święto Matki Bożej Kalwaryjskiej. Szczególnie uroczysty charakter przybiera ono w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie od 370. lat czczony jest cudowny wizerunek Matki Najświętszej.
 
Damian Muskus ofm

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda