Home WiadomościArchiwum Michalici: 350 lat cudownego obrazu MARIAHILF w Wiedniu

Michalici: 350 lat cudownego obrazu MARIAHILF w Wiedniu

Redakcja
W roku 1660, a więc dokładnie 350 lat temu, Don Cölestin Joanelli, barnabita, duszpasterz w parafii św. Michała w Wiedniu, wystawił do kultu w drewnianej kaplicy cmentarnej (na miejscu obecnego kościoła) obraz Matki Bożej – Mariahilf. Jest to kopia obrazu wymalowanego przez Lukasa Cranacha d.Ä., którego oryginał znajduje się w katedrze w Innsbruck.

 
Podczas drugiego najazdu tureckiego na Wiedeń w roku 1683 obraz został nocą przeniesiony przez odważnego kościelnego do oratorium kościoła św. Michała. Następnie, w roku 1683 obraz Mariahilf przeniesiono z powrotem w uroczystej procesji przy współuczestnictwie ordynariusza, duchowieństwa wiedeńskiego i 30-tysięcznej rzeszy wiernych. Sanktuarium osiągało szczyt ruchu pielgrzymkowego w XVII i XVIII wieku, gdzie przeciętnie odprawiano dziennie 55 Mszy świętych (zapis w kronice z roku 1760). W roku 1783, w kościele pielgrzymkowym zostaje erygowana parafia Mariahilf. Przez 260 lat w sanktuarium i parafii duszpasterstwo sprawowali barnabici, przez trzy lata księża diecezjalni, następnie od roku 1923 przez 74 lata salwatorianie. Od roku 1997 w sanktuarium duszpasterzują michalici.

Duchowe przygotowanie do jubileuszu obejmowały: 9-miesięczna nowenna (1 raz w miesiącu nabożeństwo maryjne), dni pielgrzymkowe każdego 13-tego miesiąca, codzienny różaniec, koncerty.

Zadbano również, by jubileusz mógł być obchodzony w odnowionym kościele sanktuaryjnym. W dwóch etapach przeprowadzono prace konserwatorskie i restauracyjne elewacji. Najpierw w latach 2003-2004 odnowiono fronton kościoła i wieże, zaś w latach 2008-/2010 pozostałe części kościoła i frontową ścianę klasztoru przy finansowym wsparciu parafii, archidiecezji, miasta Wiednia oraz zabytków kultury. Wykonano okolicznościowy transparent (umieszczony na frontowej ścianie kościoła, gdzie rocznie przechodzi ponad 18 milionów turystów), jubileuszową książkę (160 stron), znaczki pocztowe, foldery, świeczki itp.

Uroczystości jubileuszowe trwały tydzień: od 10 do 17 października 2010 roku. W tych dniach Msze święte celebrowali: bp pomocniczy Stephan Turnowszky, wikariusz biskupa Karl Rühringer, generalny wikariusz Franz Schuster. Vokalensemble z orkiestrą wykonali „Spatzenmesse W. A. Mozart". Centralnej uroczystości 17 października przewodniczył ordynariusz archidiecezji wiedeńskiej kard. Christoph Schönborn. Chór Mariahilf z orkiestrą wykonali „Krönungsmesse von W. A. Mozart". Ponadto odbyły się dwa koncerty, podczas których zostały wykonane niektóre utwory Bacha, Fuxa, Händela, Mozarta i Schuberta. Po nabożeństwach i koncertach ludzie gromadzili się na agapach w barokowej sali, byłym letnim refektorium barnabitów, którą kard. Schönborn określa najpiękniejszą salą parafialną Wiednia. Podczas centralnej agapy nie zabrakło również jubileuszowego tortu o wymiarach jednego metra na metr dwadzieścia. Nawet 200 jubileuszowych gości nie zdołało go w całości skonsumować.

Książka jubileuszowa, której głównym redaktorem był ks. rektor Kazimierz Tomaszewski, ukazuje historię oraz rozwój sanktuarium i parafii, przybliża zakony działające w sanktuarium i wiele innych interesujących zagadnień. Tak więc FESTSCHRIFT ukazuje m.in. rozwój Mariahilf od obszaru winnic do cmentarza i kaplic, od drewnianej kaplicy do murowanej i barokowego kościóła, od przedmieścia Wiednia do 6. Bezirk’u, od pierwszej wybrukowanej i oświetlonej, cesarskiej ulicy do jednej z największych ulic metropolii przedalpejskiej, od tramwaju konnego do metra, od barnabitów, poprzez salwatorianów do michalitów.

Wszystkim tym było i jest MARIAHILF w Wiedniu.

ks. Kazimierz Tomaszewski

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda