Home WiadomościArchiwum Michalici: Anielsko na Antypodach

Michalici: Anielsko na Antypodach

Redakcja
Angilimp, filia parafii Kuli, niedaleko Mount Hagen – w tej niewielkiej miejscowości zgromadzili się michalici pracujący w Papui Nowej Gwinei i liczni goście, by świętować uroczystość św. Michała Archanioła. Liturgii przewodniczył wikariusz generalny archidiecezji Mount Hagen, dr Garry Roche SVD. W tym samym dniu nowicjusz Bernard Saka został przyobleczony w michalicki strój zakonny.

 
Myślę, że zainteresowani rzeczywistością na Antypodach chętnie przeczytają i obejrzą zdjęcia, by przekonać się jak w Papui Nowej Gwinei przeżywaliśmy dzień 29 września.

Najpierw wypada wspomnieć o przygotowaniach do tej odpustowej celebracji ku czci św. Michała Archanioła, która miała miejsce w filii parafii Kuli, w Angilimp. Przez dziewięć dni przełożony naszej wspólnoty ks. Bogdan Świerczewski codziennie odprawiał tam Mszę św., a następnie diakon Peter Kaupa przewodniczył nowennie. Podobną nowennę odprawialiśmy w domu formacyjnym w Rebiamul, gdzie w samą uroczystość św. Michała Archanioła nowicjusz Bernard Saka został przyobleczony w strój zakonny. Na zdjęciu można popatrzeć, jak się po obłóczynach prezentuje.

Na uroczystość odpustową 29 września do Angilimp przybyło sporo duchowieństwa: kapłani, dwóch braci zakonnych, jedna siostra zakonna, sporo młodzieży i wiernych z okolicy. Spoza terenu diecezji dołączył do nas ks. Józef Pękala CSMA z Wanepap, z grupką najbardziej gorliwych ministrantek. Warto wspomnieć, że w tym samym czasie nasz współbrat ks. Grzegorz Jasłowski CSMA udał się do buszu, do Linjeng – filii parafii Kasap, gdzie znajduje się kościół Św. Michała Archanioła.

W Angilimp liturgii przewodniczył wikariusz generalny archidiecezji Mount Hagen, dr Garry Roche SVD. W interesującej homilii nawiązał on do komentarza papieża Grzegorza Wielkiego (590-604), który wysłał misjonarzy z Rzymu na tereny obecnej Anglii przypominając, że Anglowie przez fakt przyjęcia Ewangelii mają się przemienić w aniołów (po łacinie gra słów: Angli – angeli). Kaznodzieja przypomniał też, że główny patron Papui Nowej Gwinei – św. Michał Archanioł, na początku stworzenia stoczył zwycięską potyczkę z przeciwnikiem Boga i obecnie wiedzie nas do zwycięstwa, mimo iż czasem wydaje nam się, że zło (szatan) tryumfuje. Pod koniec homilii ojciec Roche, w imieniu arcybiskupa D. Younga SVD, podziękował michalitom za wkład w ewangelizację Papui Nowej Gwinei na polu duszpasterskim, a także formacyjnym wśród młodzieży i kandydatów do kapłaństwa w seminariach duchownych.

Tradycyjnie, po zakończonym nabożeństwie wszyscy udali się na agapę. A że jadło wybornie smakowało, potwierdzić mogę, bo i ja tam byłem, pół słodkiego ziemniaka z jarzyną i kawałkiem świniny zjadłem i coca-colą popiłem.

Zdzisław Z. Kruczek CSMA

Więcej na: www.michalici.pl (zdjęcia)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda