Home WiadomościArchiwum Michalitki: Te Deum Laudamus!

Michalitki: Te Deum Laudamus!

Redakcja
TE DEUM LAUDAMUS! Jakże nie uwielbiać Dobrego Boga, który pozwala po raz pierwszy w historii Zgromadzenia michalitek, przeżywać TAKI JUBILEUSZ!!! – 100 LAT ŻYCIA S. GABRIELI HELENY SPORNIAK. Dziękujemy Bogu za dar naszej Czcigodnej Jubilatki i za dar jej wiernej posługi w Zgromadzeniu. Wszystkich naszych Przyjaciół zapraszamy do duchowej łączności z nami i prosimy o modlitwę w intencjach naszej Stulatki.

Dzisiaj w kaplicy Sióstr Michalitek w Miejscu Piastowym, Mszę św. dziękczynną za życie i powołanie s. Gabrieli odprawił ks. kapelan Dariusz Kielar. Podczas Eucharystii wygłosił okolicznościową homilię, a przed błogosławieństwem wręczył naszej Jubilatce obraz bł. Jana Pawła II.

Po Mszy św. Zarząd Zgromadzenia i wszystkie Siostry Wspólnoty w Miejscu Piastowym złożyły Ukochanej Jubilatce serdeczne życzenia.

W najbliższą niedzielę – 19 czerwca odprawiona będzie także Eucharystia Jubileuszowa, z udziałem o. gen. K. Radzika, licznych kapłanów i innych gości.

Wielką radością jest dla nas, że s. Gabriela jest nadal sprawna fizycznie, ma dobrą pamięć i prowadzi intensywne życie modlitewne. Każdego dnia, oprócz wielu godzin spędzonych w kaplicy, szyje stuły i wykonuje różne prace krawieckie. Uczestniczy także we wspólnych spotkaniach i posiłkach. Cieszy się, gdy siostry ją odwiedzają, chętnie rozmawia, życzliwie i z troską interesuje się rozwojem naszego Zgromadzenia i losem poszczególnych Sióstr. Jest żywym i wiarygodnym źródłem wiedzy o dziejach naszego Zgromadzenia, świadkiem życia i posługi Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek, wspaniale opowiada o swoich przygodach jako wychowanki, postulantki, siostry, która dzieliła losy Zgromadzenia przed jego zatwierdzeniem,w czasie okupacji naszego Narodu, w latach PRL-u i aż po dzień dzisiejszy.


Siostra otrzymała także specjalne błogosławieństwo i życzenia od Ojca św. Benedykta XVI i od ks. abpa Józefa Michalika. Dziś i w niedzielę spodziewamy się wielu gości, którzy przyjdą gratulować naszej Kochanej Jubilatce.

Z życiorysu:


Helena Sporniak ur. się 17 czerwca 1911 r. w Równym koło Krosna. Miała 9-ro rodzeństwa. Jej mamam Maria zmarła, gdy Helenka miała 2,5 roku. Ojciec Jan przebywał w tym czasie w rosyjskiej niewoli (I wojna światowa). Wychowaniem Helenki i jej siostry Zosi zajęła się ciotka w Rogach. Sama jednak miała wiele dzieci i trudno jej było podołać dodatkowym obowiązkom. Dlatego, gdy Helenka zaczęła 6 rok życia, znalazła się ochronce prowadzonej przez przyszłe siostry michalitki w Miejscu Piastowym. Przylgnęła sercem do przełożonej sióstr, Anny Kaworek (obecnie Sł. Bożej) i przy niej wzrastała jako wychowanka. Po zatwierdzeniu Zgromadzenia (w 1928 r.) wstąpiła do postulatu, później – jako s. Gabriela – odbyła formację w nowicjacie i złożyła śluby zakonne. 29 września br. minie 80 lat od jej pierwszej profesji zakonnej.

W Zgromadzeniu pracowała głównie jako hafciarka szat liturgicznych, ale była też zakrystianką, opiekunką dzieci i kierowniczką Domu Dziecka. Sprawowała funkcje przełożonej domu w Radomiu i w Szydłowcu. W latach 1962 – 1966 była radną generalną.

Więcej: www.michalitki.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda