Home WiadomościArchiwum Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów w Niepokalanowie – 15-17 maja

Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów w Niepokalanowie – 15-17 maja

Redakcja

Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów w Niepokalanowie – 15-17 maja Bazylika Mniejsza w Niepokalanowie oraz pomnik św. Maksymiliana Marii Kolbego

Ponad 130 filmów i 40 programów radiowych z 18 krajów nadesłano do konkursu o Grand Prix XXIV Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów, który odbędzie się w Niepokalanowie w dniach 15-17 maja.

Na Festiwal zgłoszono filmy, prace multimedialne, programy radiowe i telewizyjne z 18 krajów: Australii, Białorusi, Chorwacji, Hiszpanii, Hong Kongu, Indii, Indonezji, Irlandii, Kanady, Libanu, Republiki Czeskiej, Rosji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA i Polski.

Tradycyjnie znalazły się wśród nich zarówno produkcje profesjonalne, zgłaszane przez telewizje publiczne lub prywatne, jak i amatorskie – filmy autorstwa grup ewangelizacyjnych, stowarzyszeń i wydawnictw katolickich oraz pasjonatów sztuki filmowej.

Prezentują one m.in. sytuację misji katolickich na świecie, sylwetki zasłużonych ludzi Kościoła (ks. prał. Zdzisław Peszkowski, ks. Józef Tischner, abp Józef Teodorowicz, kard. Nguyen Van Thuan), relacje z pielgrzymek lub problemy społeczne będące wyzwaniem dla Kościoła, jak np. uzależnienie młodzieży od narkotyków.

Nagrody przyznawane są w kategoriach: filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, programu telewizyjnego, programu edukacyjnego i filmu amatorskiego.

W ubiegłym roku Grand Prix festiwalu w Niepokalanowie otrzymał film dokumentalny "Egzorcyzmy Anneliese Michel" Macieja Bodasińskiego i Leszka Dokowicza. Wyróżnieniem uhonorowano także m.in. Annę Pietraszek za film "Zawód Prymas" o postaci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

Festiwal organizowany jest od 1986 r. przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe i Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Stowarzyszenie zrzesza reżyserów, producentów i miłośników filmu i programów telewizyjnych. W swojej działalności wspiera także dzieła sztuki o tematyce religijnej oraz propaguje sztukę o inspiracji chrześcijańskiej. Początki stowarzyszenia sięgają 1980 r., ale zostało zarejestrowane w 1990 r.

Więcej informacji o tegorocznym Festiwalu w Niepokalanowie oraz lista zgłoszonych filmów – na stronie: www.warszawa.mazowsze.pl/niepokalanow

za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda