Home WiadomościArchiwum Międzyprowincjalna misja redemptorystów w Brazylii

Międzyprowincjalna misja redemptorystów w Brazylii

Redakcja
Pod hasłem „Zjednoczeni w Chrystusie” odbywa się w Itabunie w Brazylii jeden z etapów tzw. Misji Kontynentalnej. W ewangelizacji ponad 250-tysięcznego miasta bierze udział 62 redemptorystów z z 4 prowincji i 4 wiceprowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela leżących na terenie Brazylii oraz 40 misjonarzy świeckich. Misje odbywają się równocześnie w 14 parafiach Itabuny.


Bp Czesław Stanula CSsR, pasterz diecezji Itabuna, 24 sierpnia celebrował Mszę św. Posłania,  która rozpoczęła kilkunastodniowy czas bezpośredniego głoszenia słowa Bożego i celebracji misyjnych. Na placu miejskim modliło się wówczas ok. 15 tys. mieszkańców miasta.
 
Misje święte w Itabunie stanowią część wielkiego projektu ewangelizacyjnego Kościoła w Ameryce Łacińskiej, noszącego nazwę Misji Kontynentalnej. Idea przewodnia tej inicjatywy episkopatu południowoamerykańskiego to ożywienie i pogłębienie wiary, co wyraża motto Misji Kontynentalnej: „Jestem katolikiem, żyję moją wiarą".

* * *

O udziale redemptorystów w Misji Kontynentalnej i ewangelizacji w Itabunie pisze o. Antoni Niemiec CSsR z Wiceprowincji Bahia (Brazylia)

Międzyprowincjalna misja w Brazylii

W czasie V Konferencji Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, która odbyła się w 2007 roku, Kościół naszego Kontynentu wystosował bardzo mocny apel o "głębokie przemyślenie oraz ożywienie, z wiernością i odwagą, swojej misji w nowej rzeczywistości" (Dokument z Aparecida, 11). Przy tej samej okazji, uczestnicząc w pracach Konferencji, papież Benedykt XVI przestrzegał, że największe zagrożenie stanowi dzisiaj "pospolity pragmatyzm codziennego życia Kościoła, w którym pozornie wszystko przebiega normalnie, a w rzeczywistości wiara ulega osłabieniu i przeradza się w małostkowość" (Dokument z Aparecida, 12).

W obliczu powyższej sytuacji, misjonarze redemptoryści Jednostek Brazylii, zakonnicy i osoby świeckie, postanowili wyjść naprzeciw tym wyzwaniom. Jedną z inicjatyw, która została podjęta na początku 2010 roku podczas spotkania grupy misyjnej w Aparecida (Sao Paulo), było przeprowadzenie Misji Międzyprowincjalnej w mieście Itabuna (Bahia), w której będą uczestniczyli redemptoryści wszystkich jednostek Brazylii.
   

Miasto Itabuna, położone na terytorium Wiceprowincji Bahia, liczące około 250.000 mieszkańców, zostało wybrane ze względu na to, że jego rzeczywista sytuacja odpowiada wyzwaniom charyzmatu naszego Zgromadzenia. Potwierdzeniem tego jest stwierdzenie bpa Czesława Stanuli CSsR, biskupa Itabuny, który w liście do Zarządu Wiceprowincji redemptorystów Bahia napisał: "Diecezja Itabuna ma w dalszym ciągu charakter misyjny i potrzebuje pomocy ze strony misjonarzy… W mieście Itabuna istnieje jeszcze wiele dzielnic, które nie mają rzetelnej opieki duszpasterskiej ze względu na brak kapłanów".

Po uświadomieniu sobie takiej sytuacji, zarówno biskup jak i duchowieństwo tego miasta, skłonili się do propozycji zaangażowania redemptorystów we wszystkich 14 parafiach na terenie miasta, łącznie w 55 ośrodkach misji i celebracji.

Uroczyste otwarcie Misji Międzyprowincjalnej miało miejsce w maju 2010 roku. Misja ta zostanie przeprowadzona w ciągu trzech lat: 2010 (przygotowanie), 2011 (misja właściwa), 2012 (post-misja).

Podstawowym oparciem dla tej Misji jest wspólnota międzyprowincjalna, powołana w Itabunie w 2010 roku, złożona ze współbraci Wiceprowincji Bahia i Prowincji Porto Alegre, która zajmuje się całościowym koordynowaniem Misji.

/fragment artykułu opublikowanego w Biuletynie "Scala", nr 69, 16.07.2011/

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda