Mogilski odpust 2011

Wrzesień jest szczególnym miesiącem w mogilskim sanktuarium. Jest to czas w którym przeżywamy odpust ku czci Krzyża Świętego (14 września). Sama nazwa tego święta pochodzi od faktu odnalezienia krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus. Z tym wydarzeniem związana jest postać cesarzowej – świętej Heleny, której pałac przekształcono na bazylikę. W tej świątyni umieszczono następnie drogocenną relikwię Krzyża przywiezioną z Jerozolimy. W kaplicy za głównym ołtarzem, oprócz wspomnianej relikwii, przechowywana jest również część tabliczki, jaką Piłat kazał umieścić na krzyżu.

W mogilskim sanktuarium czcimy relikwie Chrystusowego Krzyża oraz związany od wieków z naszą bazyliką łaskami słynący wizerunek Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Kiedy cystersi przybyli do Mogiły, zastali tu resztki obrzędów pogańskich, odprawianych u stóp kopca Wandy, córki Kraka – legendarnego założyciela Krakowa. Postawili tu krzyż i rozpoczęli ewangelizację. Następnie wybudowali kościół, w którym Chrystusowy Krzyż zajaśniał szczególnymi łaskami. Jego dzieje, a zwłaszcza początki, giną w zakamarkach historii. W południowej ścianie krużganków znajduje się wmurowana płyta pochodzącą z kaplicy Krzyża Świętego, noszącą ślady wyżłobione kolanami pielgrzymów. Jest ona świadectwem bardzo żywego kultu, który rozwijał się w poprzednich wiekach.
 
Wielki odpust w Mogile rozpoczynają Nieszpory Pontyfikalne (13 września) śpiewane po łacinie przez cysterską wspólnotę oraz Msza św. z procesją pokutną, podczas której niesione są relikwie Krzyża Świętego.
 
W tym roku, podczas wszystkich odpustowych dni, będziemy dziękować Bogu za beatyfikację papieża Jana Pawła II, który pełniąc obowiązki metropolity krakowskiego wielokrotnie przybywał do naszego sanktuarium. Jako następca św. Piotra, pielgrzymując po polskiej ziemi, zawitał również do Mogiły – 9 czerwca 1979 roku. Msza św. dziękczynna z beatyfikację Jana Pawła II będzie sprawowana 14 września (środa) o godz. 18:00 w naszej bazylice. Eucharystii będzie przewodniczył J. Em. Ks. Kard. Stanisław Dziwisz – Metropolita Krakowski.
 
Każdego dnia wedle stałego porządku odprawiane są w bazylice Msze św. i nabożeństwa, podczas których przybywający licznie pielgrzymi rozważają bolesną mękę naszego Zbawiciela, uwielbiają Go i dziękują za wszelkie dobro w życiu. Przychodzą również, by żałować za swe grzechy i przewinienia oraz prosić o łaski dla siebie i swoich bliskich. W dni powszednie odpustu o godz. 11:30 odprawiana jest uroczysta Msza św., której przewodniczą wspólnoty zakonne z Krakowa: dominikanie, franciszkanie konwentualni, franciszkanie reformaci, księża misjonarze św. Wincentego a Paulo oraz paulini. Zgodnie z tradycją piątek przypadający w odpustowym tygodniu przeżywany jest w naszym Sanktuarium jako dzień pielgrzymki chorych. Z pomocą swoich opiekunów w zorganizowanych grupach jak też indywidualnie chorzy licznie gromadzą się w murach bazyliki mogilskiej u stóp łaskami słynącego Pan Jezusa, aby skorzystać z łaski odpustu. Wieczorna Msza św. o godz. 18:00 tradycyjnie gromadzi licznie przybyłych pielgrzymów z parafii nowohuckich i okolic, aby pod przewodnictwem swoich duszpasterzy uczcić Chrystusowy Krzyż i prosić o potrzebne łaski w codziennym życiu.
 
Centralna uroczystość odpustowa od kilkunastu lat jest celebrowana przy ołtarzu polowym na Placu bł. Jana Pawła II. W tym roku będzie to niedziela 18 września. Uroczystej Mszy św. pontyfikalnej (o godz. 11:00) będzie przewodniczył J. Em. Ks. Kard. Franciszek Macharski. W ostatni, ósmy dzień odpustu (21 września) sprawowana jest uroczysta Msza św. o godz. 18:00, której przewodniczą cystersi z klasztorów w Krakowie-Mogile i na os. Szklane Domy. Jest to dzień dziękczynienia za otrzymane łaski od Chrystusa Ukrzyżowanego w czasie kończącego się odpustu.
 
o. Maciej Majdak OCist