Home WiadomościArchiwum Na cześć Księcia Augusta Czartoryskiego

Na cześć Księcia Augusta Czartoryskiego

Redakcja
090518c.jpg Dnia 13 maja ks. Joseph Enger, Inspektor salezjanów Francji i Belgii Południowej (FRB), odprawił Mszę św. w Hotelu Lambert, znajdującym się przy ulicy Św. Ludwika w Paryżu, gdzie 2 sierpnia 1852 roku urodził się książę August Czartoryski.
Fot.: ANS
Msza św. została odprawiona w Wielkiej Galerii Heraklesa – wymalowanej przez Le Bruna i odrestaurowanej przez Eugene Delacroix – ponieważ dawna kaplica pałacu, w której ks. Bosko odprawił Mszę św. 18 maja 1883 roku, była zbyt mała, aby pomieścić wszystkich zaproszonych gości.

Wtedy to August Czartoryski spotkał się z ks. Bosko, który w pierwszym momencie odrzucił prośbę młodego księcia, który chciał zostać salezjaninem, radząc mu, by raczej odpowiedzialnie podjął się obowiązków, które wiązały się z jego szlacheckim stanem. August kontynuował swoje studia i wiele podróżował. Dzięki poparciu papieża Leona XIII powtórnie spotkał się z ks. Bosko, który ostatecznie przyjął go do nowicjatu w kwietniu 1887 roku. Został kapłanem 2 kwietnia 1892 roku, zmarł 8 kwietnia 1893 roku. Jego ciało spoczywa w Przemyślu. K
 
siąże August Czartoryski, którego krótkie życie było promiennym świadectwem wiary, został ogłoszony błogosławionym w Rzymie w dniu 25 kwietnia 2004 roku przez Jana Pawła II.
Inny potomek tejże rodziny, Michał Czartoryski, dominikanin, ofiara represji nazistowskich w 1944 roku, został ostatnio ogłoszony błogosławionym. Obaj zostali wspomniani w czasie Eucharystii.
 
Spotkanie Paryskie było także wyrazem podziękowania pod adresem pana Jerzego Karola Tomaszewskiego, potomka rodziny Czartoryskich, za jego zachętę i wytrwałość, który oczekiwał na to wydarzenie od 2004 roku. We Mszy św. uczestniczyli, oprócz pana Tomaszewskiego i kuzynki z Portugalii, także przedstawiciele Salezjanów i Dominikanów, kapłan polski z Valenciennes, kilku przyjaciół, radca zakonny przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Francji, mały chór z kościoła polskiego w Paryżu, a także przedstawiciel nowego właściciela Hotelu Lambert – emira Kataru.
 
Uroczystości towarzyszyły wielkie emocje związane z tym książęcym powołaniem, które zostało oddane na służbę Ks. Bosko. Książę, niczym zwykły obywatel, zechciał oddać całe swoje życie Bogu i młodzieży!
 
www.infoans.org

Za: www.salezjanie.pl .

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda