Home WiadomościArchiwum Na rycerzy Maryi mianowani…

Na rycerzy Maryi mianowani…

Redakcja
101114f.png Europejska Pielgrzymka Rycerzy Jasnogórskiej Bogarodzicy trwała na Jasnej Górze w dniach 12-14 listopada z udziałem ok. 40 rycerzy.
Stowarzyszenie Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy powstało w 1991 r. i uzyskało zatwierdzenie prawne jako stowarzyszenie wiernych Kościoła katolickiego w 1998 r. pod protektoratem papieża Jana Pawła II.

Nawiązując do chlubnej tradycji i ducha zakonów rycerskich, należący do Stowarzyszenia rycerze na co dzień włączają się w działalność publiczną, kulturotwórczą, oświatową, charytatywną i medyczną. Rycerstwo Jasnogórskie ma charakter elitarny. Skupia w swym gronie wybitnych przedstawicieli życia naukowego, kulturalnego i społecznego, ludzi o wysokim autorytecie i uznaniu, sprawujących odpowiedzialne funkcje i urzędy. Obecnie Stowarzyszenie zrzesza 64 rycerzy. Do Rycerstwa należą m.in.: Paweł Wosicki, Adam Strzembosz, Stanisław Radwański, Mariusz Drapikowski, Leonard Ogierman, Jan Szafraniec, Antoni Zięba, a także paulini: o. Andrzej Napiórkowski i o. Eustachy Rakoczy. Do Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy należeli także: śp. ks. prał. Henryk Jankowski, śp. prof. Andrzej Stelmachowski i śp. o. Ireneusz Pompa, paulin.

„Rycerstwo powstało przed 19 laty, i jego zadaniem jest przede wszystkim krzewienie kultury chrześcijańskiej w społeczeństwie, wśród ludzi, z którymi pracujemy, gdzie się obracamy, gdzie wykładamy dla studentów. Tam chcemy dawać świadectwo kultury chrześcijańskiej – tłumaczy Ryszard Gosk z Kolonii, rycerz od 2002 r. – Do Rycerstwa należą głównie osoby ze świata naukowego – profesorowie medycyny, profesorowie uniwersytetów, przedsiębiorcy, ale także ludzie zwyczajni, jak np. ja – farmaceuta”.

Rycerzy charakteryzuje specjalny ubiór: biały lub białokremowy płaszcz z błękitnym krzyżem ośmioramiennym, w którym umieszczony jest wizerunek Jasnogórskiej Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz ciemnogranatowy beret sześciokątny z błękitnym krzyżem ośmioramiennym. Członkowie noszą także miniaturowy Krzyż Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy.

W czasie uroczystej inwestytury w Sali Rycerskiej w niedzielę, 14 listopada, przyjęto nowych członków do grona Rycerstwa Jasngórskiej Bogarodzicy. Nowymi rycerzami zostali:
– o. dr Henryk Ćmiel, paulin
– dr hab. Mieczysław Ryba, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
– Dieter Dieter, burmistrz miasta Zdzieszowice
– Andrzej Rakoczy, rzemieślnik, brat paulina o. Eustachego Rakoczego.

„Dla mnie jest to wyróżnienie, że mogę przynależeć do tak zacnego grona, stowarzyszenia religijnego, jakim jest Rycerstwo – mówi o. dr Henryk Ćmiel, paulin – Ale na pewno jest to też zobowiązanie, żeby te zadania, jakie mi zostały powierzone i te cele, jakie są związane z tym stowarzyszeniem, dobrze realizować”.

„Mój brat o. Eustachy Rakoczy należy do Rycerstwa już należy 12 lat. Dla mnie to jest ogromny zaszczyt być w takim gremium” – mówi Andrzej Rakoczy, a jego brat o. Eustachy Rakoczy dodaje: „Jestem z tego ogromnie szczęśliwy, i jest to największa radość, jaka Matce Bożej przynoszę w 40-lecie swego kapłństwa”.

„Dla mnie jako historyka to miejsce Jasna Góra, jest centrum życia narodowego w przeciągu wieków całych – podkreśla dr hab. Mieczysław Ryba, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – Tu się kumuluje całe życie i cała kultura narodowa. A zarazem, jak widać po braciach Rycerzach, którzy są z różnych stron Europy – tutaj jesteśmy najbardziej polscy, a zarazem najbardziej europejscy, przez to miejsce najbardziej czytelni”.

Obrzędowi pasowania na rycerzy przewodniczył o. Jan Nalaskowski, dziekan Rycerstwa. Nowi Rycerze Jasnogórskiej Bogarodzicy na znak przynależności do Rycerstwa otrzymali krzyż, pamiątkowy dyplom i zostali przyobleczeni białym płaszczem z wyszytym niebieskim krzyżem.

Gościem specjalnym uroczystej inwestytury był o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów.

W czasie uroczystości kilku zasłużonym rycerzom wręczono Gwiazdy Komandorii i Dyplomu. Uroczystość uświetnił swoją grą Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka.

Wcześniej, o godz. 9.30 Rycerstwo zgromadziło się na Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył o. Jan Nalaskowski, założyciel i dziekan Rycerstwa. „Rycerstwo Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy pragnie dzisiaj w sposób szczególny dziękować Bogu za kończące się doroczne rekolekcje, za światło i łaski otrzymane, za dobre natchnienia skłaniające nas do tego, byśmy z nowym zapałem i gorliwością apostolską służyli cywilizacji prawdy i miłości” – powiedział w czasie Mszy św. o. Jan Nalaskowski, dziekan Rycerstwa.

W czasie Eucharystii ponowiono Akt Zawierzenia Rycerstwa Jasnogórskiej Bogurodzicy, poświęcone zostały także rycerskie insygnia.

W programie pielgrzymki w sobotę, 13 listopada znalazły się wykłady: po polsku o. dr Ignacy Kosmana OFMConv. „Aktualność postaci św. O. Maksymiliana, Rycerza Matki Bożej Niepokalanej wobec współczesnych oczekiwań” (Beständige Aktualität des Märtyrers und marianischen Ritters Maksymilian Kolbe im Lichte der heutigen Erwartungen); po niemiecku ks. Regens Mon. Dr. Markus Hofmann „Mann Gottes im 21 Jahrhundert. Alte und neue Herausforderungen für den Priester” (Sługa Boży w XXI wieku. Dawne i nowe wyzwania pod adresem kapłana). Po południu w bazylice została odprawiona uroczysta Msza św. żałobna za wszystkich śp. Rycerzy z homilią ks. Regensa Markusa Hofmanna. Wieczorem w Jasnogórskiej Bibliotece odbyło się Walne Zgromadzenie Rycerzy, połączone z relacjami Rycerzy z wydarzeń i działalności minionego roku.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda