Niepokalanów: Pielgrzymka dyrektorów rozgłośni

15 lutego w Niepokalanowie odbyła się pielgrzymka dyrektorów diecezjalnych rozgłośni katolickich. Spotkanie rozpoczęło się od Eucharystii w kaplicy św. Maksymiliana. Mszy św. przewodniczył ks. Sławomir Kapitan, dyrektor Katolickiego Radia Podlasie. Homilię wygłosił gwardian Niepokalanowa o. Stanisław Piętka.

 
Rozpoczynając Eucharystię ks. Kapitan podkreślił, że Niepokalanów jest miejscem szczególnym, gdyż to właśnie tu, niepozorny zakonnik, zrobił wielkie rzeczy – wykorzystując osiągnięcia techniki potrafił dotrzeć do ludzi przez media.

Dyrektor rozgłośni z Siedlec powiedział, że św. Maksymilian mógłby być nie tylko patronem tego roku, ale także pracowników mediów oraz wszystkich tych, którzy wykorzystując najnowocześniejsze metody, chcą docierać do ludzi i ewangelizować.

Słowo powitania skierował gospodarz zjazdu dyrektor Radia Niepokalanów o. Krzysztof Oniszczuk OFMConv.

Poza wspólną modlitwą, szefowie stacji radiowych wymieniali się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

Uczestnicy pielgrzymki mieli ponadto okazję zwiedzić Niepokalanów. Zobaczyli m.in. miejsca związane z działalnością wydawniczą i prasową i radiową klasztoru.

Św. Maksymilian obok wydawnictwa w Polsce i w Japonii, ogólnopolskiego dziennika i miesięcznika już na początku lat 30. XX wieku chciał założyć rozgłośnię radiową, a w planach miał założenie telewizji i budowę lotniska.

26 października 1938 roku franciszkanie po wielu wcześniejszych staraniach otrzymali pozwolenie na pierwszą, próbną emisję z nadajnika o nazwie SP3RN – Stacja Polska 3 Radio Niepokalanów. Było to wydarzenie bez precedensu, ponieważ właścicielem jedynej ówczesnej rozgłośni – Polskie Radio Warszawa – było państwo.

Dokładnie 8 grudnia nadano próbną audycję na falach krótkich z nowo uruchomionego nadajnika Stacja Polska 3 – Radio Niepokalanów. Było to spełnienie marzenia św. o. Maksymiliana Kolbego

Franciszkanie zbudowali siedzibę radia, postawili maszt i zakupili nadajnik, który pokrywał zasięgiem prawie cały obszar kraju. Mimo starań, władze państwowe zgadzały się jedynie na krótkie emisje próbne.

Na przeszkodzie w rozwoju radia niepokalanowskiego stanął wybuch II wojny światowej. Powojenne władze peerelowskie w całości kontrolowały rynek mediów i miały monopol na nadawanie audycji radiowych i telewizyjnych.

Radio Niepokalanów wznowiło działalność 1 marca 1995 roku.

o. Marek Wódka OFMConv, RN / red.

Za: www.franciszkanie.pl