Home WiadomościArchiwum Nowe klasztory na Ukrainie

Nowe klasztory na Ukrainie

Redakcja
kre2.jpgO dwa nowe, prawnie erygowane klasztory wzbogacili się franciszkanie z prowincji krakowskiej (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych), pracujący na Ukrainie. Klasztory znajdują się miastach środkowej Ukrainy, w Boryspolu i Kremenczuku.

1 maja br. w czasie uroczystości odpustowej w parafii św. Józefa Robotnika erygowano klasztor w Kremenczuku. To ponad 240-tysięczne miasto portowe, leżące nad Dnieprem, w obwodzie połtawskim. Znajduje się na terenie diecezji charkowsko-zaporoskiej.

Obecny był tam nowy ordynariusz diecezji bp Marian Buczek. Hierarcha odczytał dekret o zmianie wezwania parafii, ze św. Józefa Oblubieńca NMP (święto 19 marca) na św. Józefa Robotnika (1 maja). Wikariusz prowincji krakowskiej o. Paweł Dybka OFMConv odczytał drugi dekret, o erygowaniu z dniem 1 maja klasztoru franciszkanów pw. św. Maksymiliana Kolbego.

kre2d.jpg
W wydarzeniach tych uczestniczył biskup senior tamtejszej diecezji kapucyn bp Stanisław Padewski. To on w 2004 roku zaprosił franciszkanów do pracy w Kremenczuku i poświęcił kamień węgielny pod przyszły klasztor i kaplicę. Obecni byli również kapłani z tamtejszej diecezji, oblaci z Połtawy, kapucyni z Dnieprodzierżyńska i Dniepropietrowska oraz franciszkanie z Ukrainy. Po liturgii na placu klasztornym odbyła się agapa.
W Kremenczuku pracuje obecnie trzech franciszkanów, dwóch z Ukrainy i jeden z Polski. W pracy duszpasterskiej pomagają im siostry Służebnice Ducha Świętego.
Dwa dni później, 3 maja podobne uroczystości odbyły się w ponad 50-tysięcznym Boryspolu koło Kijowa (Ukraina środkowo-północna), na terenie diecezji kijowsko-żytomierskiej. W mieście znajduje się międzynarodowy port lotniczy, największy w kraju. Tam również wikariusz prowincji o. Paweł Dybka odczytał dekret erygowania klasztoru pw. św. Bonawentury.

Klasztor leży na terenie parafii rzymskokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego. Franciszkanie przybyli do Boryspola w 1999 roku. Na początku niewielka grupa katolików spotykała w domu prywatnym. Budowa kościoła rozpoczęła się w listopadzie 2000 roku. Dwa lata później odprawiono tam pierwszą mszę św. Obecnie w Boryspolu mieszka i pracuje trzech franciszkanów, jeden miejscowy i dwóch z Polski.

Po II wojnie światowej jedynym franciszkaninem pracującym na terenie Ukrainy był więzień łagrów sowieckich o. Rafał Kiernicki OFMConv. Posługę kapłańską w konspiracji pełnił od 1948 roku. Papież Jan Paweł II w 1991 roku mianował go biskupem Lwowa.

Dzięki jego staraniom w 1989 roku do Lwowa ponownie przyjechali franciszkanie z Polski, z macierzystej prowincji krakowskiej pw. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię. Obecnie franciszkanie pracują na Ukrainie zachodniej i środkowej. Mają cztery klasztory i prowadzą parafie rzymskokatolickie we Lwowie, w Haliczu-Bołszowcach, w Kremenczuku i Boryspolu.

Więcej informacji o pracy franciszkanów na Ukrainie można znaleźć na stronach www.kr.pl.ua i www.bolszowce.franciszkanie.pl

al / wp

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda