Home WiadomościArchiwum O Betańskiej Misji Wspierania Kapłanów w parafii i seminarium w Bagnie

O Betańskiej Misji Wspierania Kapłanów w parafii i seminarium w Bagnie

Redakcja

W niedzielę, 9 listopada br. parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Bagnie gościła dwie siostry betanki, które w kościele parafialnym oraz w kościołach filialnych zachęcały do włączenia się w Betańską Misję Wspierania Kapłanów dzieląc się świadectwem dotychczasowego towarzyszenia modlitewnego posłudze kapłanów przez członków Misji.

Pobyt sióstr betanek w bagieńskiej parafii i wspólnocie salwatoriańskiej przypadł w przeddzień kolejnej rocznicy śmierci Założyciela Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej. Sługa Boży ks. Józef Czesław Chryzostom Małysiak SDS zmarł 10 listopada 1996 r., a jego doczesne szczątki spoczywają w grobowcu salwatorianów przy kościele parafialnym w Bagnie (zob. 40 rocznica śmierci Sługi Bożego ks. Józefa Chryzostoma Małysiaka SDS).

S. Gabriela Basista, założycielka Betańskiej Misji Wspierania Kapłanów, i towarzysząca jej s. Józefa Karteczka gościły również we wspólnocie seminaryjnej w Bagnie. Podczas spotkania, które odbyło się o godz. 20.00, podzieliły się historią powstania tej inicjatywy modlitewnej wpisującej się w charyzmat zgromadzenia Betanek oraz przedstawiły aktualny jej rozwój.

Początki BMWK sięgają roku 1999 i podejmowanego wówczas przez s. Gabrielę duszpasterstwa powołaniowego. W odpowiedzi na zachętę przyjęcia na siebie obowiązku codziennej modlitwy aż do końca życia za przydzielonego kapłana na początku zgłosiło się osiem osób. Był pierwszy czwartek miesiąca – 4 lutego 1999 r.

Z czasem Misja, wyrosła ze skromnych korzeni, z adoracji Najświętszego Sakramentu przez jedną siostrę, zaczęła się rozrastać i owocować. Dziś dyskretnie wspiera posługę kapłanów około sześć tysięcy osób, by wspomnieć tylko tych odnotowanych w kartotekach. Są to osoby nie tylko z Polski, ale również grupy osób z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Stanów Zjednoczonych czy pojedyncze osoby z Niemiec, Austrii, Francji czy Szwecji. Płaszczem modlitwy otaczają one konkretnych kapłanów diecezjalnych i zakonnych, również tych, którzy porzucili sutannę czy habit, żyjąc nierzadko w cierpieniu i bólu.

Zadaniem Betańskiej Misji Wspierania Kapłanów jest formacja ludzi świeckich do głębszego poznania i ukochania kapłaństwa oraz roztoczenia jak najszerszego kręgu modlitewnego nad duchowieństwem, wypraszania świętości dla kapłanów, dotarcia z modlitewną opieką do kapłanów, aby ochraniać i wspierać ich posługę. Siłą Misji jest „działanie na kolanach”, szczególnie poprzez adorację Najświętszego Sakramentu (w Domu Modlitwy w Gdańsku adoracja odbywa się codziennie od 15.00 do 17.00), i bycie w ten sposób modlitewnym „cieniem kapłana”, jego „płucami”.

Ta inicjatywa, która rozwija się od dziewięciu lat, wpisuje się w zachętę, jaką w grudniu 2007 r. watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa skierowała w liście pt. „Adoracja eucharystyczna w intencji uświęcenia kapłanów oraz duchowe macierzyństwo” oraz dołączonej do niego nocie wyjaśniającej. Celem wspomnianych dokumentów było popieranie adoracji eucharystycznej w duchu wynagrodzenia i uświęcenia duchowieństwa oraz rozwój praktyki stałej adoracji w intencji wszystkich kapłanów oraz powołań kapłańskich w diecezjach (parafiach, kościołach rektoralnych, kaplicach, klasztorach, wspólnotach zakonnych, seminariach).

Więcej na temat Betańskiej Misji Wspierania Kapłanów:
– www.bratalbert.com.pl: Skąd pomysł? Jak powstała? Kto może należeć?
– www.katolik.pl: Wypraszają świętych szafarzy (Marzenna Bławat)
– www.pielgrzym.pelplin.pl: Otaczać ich obłokiem modlitwy (Marzena Bławat)

Adres:

Betańska Misja Wspierania Kapłanów – s. Gabriela
ul. F. Kubacza 14, 80-431 Gdańsk-Wrzeszcz
tel. (058) 520 16 07
e-mail: [email protected]

za: www.salwatorianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda