Home WiadomościArchiwum Oblaci NMP: 35. Kapituła Generalna w Rzymie

Oblaci NMP: 35. Kapituła Generalna w Rzymie

Redakcja
Od 8 września do 8 października będzie trwać 35. Kapituła Generalna Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do zadań Kapituły generalnej – która odbędzie się w tym roku w Rzymie – należy między innymi: przyjęcie sprawozdania ze stanu Zgromadzenia, wybór Superiora generalnego i Jego Rady, dokonanie zmian w Regułach i zaproponowanie Stolicy Apostolskiej zmian w Konstytucjach oraz wyznaczenie perspektyw misjonarskich i określenie ogólnych orientacji Zgromadzenia na najbliższe lata. 

 
Z tym ostatnim zadaniem wiąże się zazwyczaj temat Kapituły generalnej. Temat 35-tej Kapituły generalnej wyraża hasło NOWE SERCE – NOWY DUCH – NOWA MISJA. Hasło to chce zwrócić uwagę oblatów na potrzebę nawrócenia indywidualnego i wspólnotowego oraz na rozeznanie zmian, jakie należy wprowadzić w naszą posługę.

W pewnym sensie Kapituła generalna przypomina parlament jakiegoś państwa: wybiera się tzw. komitet dyrektorów, są różne komisje i komitety z przewodniczącymi i sprawozdawcami, są posiedzenia plenarne i sesje w komisjach, są głosowania tajne i jawne, jest wreszcie całe zaplecze umożliwiające sprawne funkcjonowanie tego wielkiego organizmu, jakim jest kapituła: moderatorzy, tłumacze, sekretarze, eksperci.

Kapituła generalna to nie tylko sprawnie funkcjonujący parlament. Jest ona także i przede wszystkim wydarzenie eklezjalne, kościelne – a jako taka sytuuje się na płaszczyźnie wiary. Ten wymiar powoduje, że różni się ona od wszystkich zgromadzeń świeckich. Aby ją zrozumieć nie wystarczą oczy ciała; trzeba na nią patrzeć oczami wiary. Prosto i dosadnie wyrażają to nasze Konstytucje, które po stwierdzeniu, że Kapituła zbiera się dla zacieśnienia więzów jedności i dla wyrażenia udziału wszystkich w życiu i posłannictwie Zgromadzenia precyzują: Rodzina oblacka zebrana wokół Chrystusa dzieli się przeżytym doświadczeniem swoich wspólnot oraz wyzwaniami i nadziejami swego posługiwania. Kapituła to uprzywilejowany czas wspólnotowej refleksji i nawrócenia. Wspólnie, w jedności z Kościołem, rozpoznajemy wolę Bożą w naglących potrzebach naszych czasów i dziękujemy Bogu za dzieło zbawienia, jakiego przez nas dokonuje (125). Nic więc dziwnego, że obok auli posiedzeń plenarnych równie ważnym miejscem jest kaplica, a obok dyskusji – modlitwa.


Pięknym znakiem jedności z Kościołem jest tzw. audiencja papieska, czyli spotkanie uczestników Kapituły z Ojcem Świętym.

Kapituła generalna jest najwyższą władzą w Zgromadzeniu; zbiera się w zasadzie co sześć lat. Uczestniczą w niej: superior generalny, członkowie rady generalnej, ekonom generalny, prokurator przy Stolicy Apostolskiej, prowincjałowie, wybrani delegaci (w tym co najmniej jeden brat z każdego regionu) i oblaci zaproszeni przez superiora generalnego. Tych ostatnich może być czterech. Natomiast gdy idzie o delegatów, to na każdą setkę członków danego okręgu wyborczego przypada jeden delegat wybierany przez profesów wieczystych tegoż okręgu. Prowincja Polska tworzyła okręg wyborczy wraz ze swoją Delegaturą na Ukrainie i Misją na Białorusi. Będziemy reprezentowani przez O. Prowincjała Ryszarda Szmydkiego i czterech delegatów, ojców: Antoniego Bochma, Wojciecha Popielewskiego, Radosława Zmitrowicza i Pawła Zająca. Poza tym delegatem-bratem regionu Europy jest br. Krzysztof Janca. Oprócz tego na Kapitule będzie jeszcze czterech Polaków: O. Janusz Błażejak – prowincjał Prowincji Wniebowzięci NMP z Kanady, O. Krzysztof Pulchny – delegat Kanady. O. Wojciech Kowalewski – delegat Prowincji Francuskiej i O. Marek Ochlak – delegat z Madagaskaru.

W obecnej 35 Kapitule generalnej uczestniczyć będzie 89 członków: 16 z regionu Afryki-Madagaskaru, 11 z regionu Ameryki Łacińskiej, 12 z regionu Azji-Oceanii, 14 z regionu Ameryki Północnej, 19 z regionu Europy, 12 z Administracji generalnej, 4 zaproszonych przez O. Generała i 1 reprezentujący wspólnotę domu generalnego.

Kapituła, rozpocznie się  w domu generalnym Braci Szkół Chrześcijańskich w Rzymie, jest 35 w historii Zgromadzenia. Według założeń obecna Kapituła ma trwać aż do 8 października.
 
Nazwiska 89 oblatów, którzy wezmą udział w 35 Kapitule Generalnej, 8.09-08.09.2010, dostępne są pod TYM LINKIEM

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda