Oblaci NMP – Katowice: Konferencja nt. męczeńskiej śmierci o. Ludwika Wrodarczyka OMI

22 września w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach – Koszutce odbyła się konferencja poświęcona życiu i męczeńskiej śmierci o. Ludwika Wrodarczyka OMI – kapłana ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów oraz innych duchownych zamęczonych na Wołyniu w czasie II wojny światowej. Główny referat – Realizacja Świętości życia przez o. Ludwika Wrodarczyka wygłosił ks. Ludwik Kieras – Proboszcz Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich.

 
W programie znalazł się także wykład nt. Losy kapłanów diecezji łuckiej w czasie II wojny światowej – przeprowadzony przez dra Leona Popka członka Instytutu Pamięci Narodowej. Konferencja zakończyła się pokazem filmu dokumentalnego autorstwa Macieja Wojciechowskiego pt. Zapomniane zbrodnie na Wołyniu.
Konferencji towarzyszy wystawa poświęcona męczeństwu duchownych na Wołyniu. Ekspozycję można obejrzeć w kościele parafialnym do 26 września. Tego też dnia o godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji beatyfikacji o. Ludwika Wrodarczyka OMI.

Organizatorem konferencji i wystawy jest Parafia NSPJ w Katowicach oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Patronat medialny objęli: Gość Niedzielny, Radio Em, PR Katowice, wiara.pl.
 
O. Ludwik Wrodarczyk urodził się 25 sierpnia 1907 roku w Radzionkowie na Górnym Śląsku w wielodzietnej rodiznie górniczej. W sierpniu 1926 r. rozpoczął nowicjat w Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Pierwsze śluby zakonne złożył w Markowicach w 1927 r. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze. Święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 1933.

Pierwszą jego placówką był Kodeń nad Bugiem, gdzie był wikariuszem i ekonomem. Od 1936 r. pracował jako ekonom w Markowicach. Rada Prowincjalna oblatów, obradująca w dniach 3-5 lipca 1939 r. wyznaczyła obsadę trzech nowych placówek na Wołyniu. Zarząd domu w Okopach i jednocześnie stanowisko administratora nowo utworzonej parafii miał objąć o. Wrodarczyk. Do wyznaczonej placówki przybył wraz z br. Karolem Dziembą 29 sierpnia 1939 r. Pomimo trudnych lat wojny, która wybuchła wkrótce po jego przybyciu na nową placówkę, zdołał owocnie pracować nie tylko na niwie duszpasterskiej. Znając właściwości lecznicze ziół potrafił nieść ulgę w chorobach swoim parafianom oraz mieszkańcom ukraińskich wiosek. W czasie okupacji niemieckiej udzielał się w duszpasterstwie katolików zza kordonu granicznego, zniesionego po uderzeniu Niemiec na Związek Sowiecki. Nie bał się spieszyć z pomocą Żydom. Instytut Yad Vashem nadał mu pośmiertnie medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Napady UPA, które również w drugiej połowie 1943 r. zagrażały północno-wschodniej części diecezji łuckiej dotknęły także parafię okopską. Ludność polska zwykle chroniła się w lasach. Tak samo było w nocy z 6 na 7 grudnia, kiedy to uprowadzono o. Wrodarczyka. Ludność Okopów (także brat Karol) uciekł do lasu. O. Wrodarczyk pozostał w kościele. Tam znaleźli go oprawcy i doprowadzili do ukraińskiej wsi Karpiłówka. Następnie okrutnie torturowany. Obecnie przygotowywany jest proces beatyfikacyjny o. Ludwika Wrodarczyka.
 
Więcej na: www.oblaci.pl (zdjęcia)