Home WiadomościArchiwum Odpust Krwi Przenajdroższej – V Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin na Święty Krzyż

Odpust Krwi Przenajdroższej – V Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin na Święty Krzyż

Redakcja
W dniu dzisiejszym (3 lipca) w naszym świętokrzyskim sanktuarium przeżywaliśmy doroczny odpust ku czci Krwi Przenajdroższej połączony z V Diecezjalną Pielgrzymką Rodzin. Mimo deszczowej pogody świętokrzyska świątynia wypełniła się licznie przybyłymi pielgrzymami m.in. z Tarnobrzega, Zduńskiej Woli, Sulisławic, Łagowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sandomierza, Nowej Słupi. Obecne były także wspólnoty Krwi Chrystusa z diecezji sandomierskiej.
Uroczystej sumie o godz. 12.00 przewodniczył J. E. Ks. Biskup Edward Frankowski – sufragan sandomierski.

 
Słowo powitania na początku Mszy Świętej wygłosił o. Zygfryd Wiecha OMI – superior klasztoru na Świętym Krzyżu, który także w imieniu wszystkich zebranych złożył ks. Biskupowi życzenia w związku z obchodzonym przez Księdza Biskupa złotym jubileuszem święceń prezbiteratu. Bp Edward od wspólnoty świętokrzyskich oblatów otrzymał portret Założyciela św. Eugeniusza de Mazenoda.

Ekscelencja w wygłoszonej homilii przypomniał, że tylko Bóg mógł dla nas oddać życie, przelać krew, ukrzyżować i umrzeć z miłości do ludzi. Chrystus przelał krew dla naszego zbawienia. To krew, która oczyszcza, uświęca i sprawia, że jesteśmy godni zbawienia.


Ks. Biskup wskazał także na współczesne zagrożenia i działania, które nie pozwalają lub ograniczają, by Chrystusowa krew obmywała z brudu grzechu: … wielu dziś nawołuje do nienawiści wobec Chrystusa i Kościoła katolickiego. W wielu częściach świata płynie krew męczenników. Przelewana jest także krew przez aborcję niewinnych dzieci. A to wszystko wypływa z niechęci do Chrystusa. Współczesny świat podejmuje wiele prób, by odciągać ludzi od Chrystusa, od Kościoła i jesteśmy świadkami tworzenia świata totalitarnego! Wszystko jest tak urządzone, aby świat kręcił się wokół pieniędzy, zniewolenie przez pieniądz. Konsekwencją tego jest ogromne zadłużenie a to prowadzi do podporządkowania tym, którzy będą chcieli wprowadzić swój porządek świata: będą mówić o aborcji, eutanazji w zamian za spłatę długów. Pieniądze się rozejdą, ale zadłużenie i zależność pozostają.

Hierarcha wspomniał także m. in. o zagrożeniach współczesnej rodziny: Wielu rządzących chce zniesienia wierności małżeńskiej, głośno woła się o prawo kobiet do święceń, o zniesienie celibatu, by akceptować związki tej samej płci. Dziś szuka się pieniędzy za granicą, by utrzymać rodzinę, kupić dom, samochód spłacać zaciągnięte długi. A wszystko kosztem rodziny. W naszym województwie aż 35 % uczniów to eurosieroty. Bo ich rodzice wyjeżdżają za pieniędzmi – a dzieci bez ciepła rodziców często nie radzą sobie. Eurosieroctwo to współczesna choroba rodzinna.


Ekscelencja wezwał także wszystkich do wielkiej troski o rodzinę: Trzymajmy się mocno Słowa Bożego i codziennej modlitwy. To wielkie dary, które pomogą w świętości małżonków, dzieci całych rodzin. Bł. Jan Paweł II człowiek wielkiej modlitwy promieniował swoim ojcostwem na nas wszystkich. Trwajmy przy Chrystusie, przy Krzyżu, aby krew Chrystusa nie była wylana na darmo, aby owoce męki Chrystusa były przyjęte przez wszystkich.

Po modlitwie po Komunii Świętej przedstawiciele Rodzin podziękowali Ks. Biskupowi za obecność oraz złożyli życzenia z okazji obchodzonego jubileuszu. Nie zabrakło także słów wdzięczności pod adresem Ks. Prałata Czesława Murawskiego, długoletniego Duszpasterza Rodzin w diecezji sandomierskiej. Przywitano także następcę ks. Prałata Ks. Wiesława Surmę, który od 1 lipca objął obowiązki na tym stanowisku.

Ze względu na deszczową pogodę tym razem nie udaliśmy się do Golgoty Nienarodzonych i w świątyni odmówiliśmy litanię do Krwi Przenajdroższej, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i odśpiewaliśmy Suplikacje. Ks. Biskup Edward udzielił Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego pasterskiego błogosławieństwa i wierni mieli okazję ucałować Świętą Relikwię.

Za: www.swietykrzyz.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda