„Okno życia” w Warszawie

"Okno życia", czyli miejsce, w którym można zostawić noworodka nie narażając jego życia, zostanie otwarte w Warszawie 6 grudnia. Od ponad dwóch lat takim miejscem opiekują się siostry nazaretanki w Krakowie. Do tej pory zostawiono tam 9 noworodków.

"Okno życia" w Warszawie powstaje z inicjatywy abp. Kazimierza Nycza. Znajduje się będzie w Domu Prowincjalnym Sióstr Rodziny Maryi przy ul. Hożej 3. Okno symbolicznie otworzy abp Kazimierz Nycz 6 grudnia o godz. 11.00.

Obecnie trwają prace nad zamontowaniem odpowiedniego wyposażenia. Okno otwiera się od zewnątrz, w środku znajduje się ogrzewane miejsce na pozostawienie noworodka. Otwarcie okna uruchamia dzwonek, dzięki któremu siostry mieszkające w domu wiedzą, że powinny odebrać dziecko. Matka zachowuje anonimowość i nie jest poszukiwana przez sąd. Natomiast dziecko bezzwłocznie trafia do szpitala na oddział noworodków, gdzie przechodzi badania, a o jego dalszym losie decydują sąd i ośrodki adopcyjne.

"Okno życia" oprócz tego, że ratuje życie, pełni również funkcję edukacyjną i uświadamiającą – głosi komunikat Kurii Warszawskiej. – Każdej matce, będącej w stanie błogosławionym, uświadamia, że nie pozostanie nigdy osamotniona w sytuacji braku możliwości zapewnienia dziecku należnej opieki. Jest symbolem gotowości społeczeństwa do przyjęcia każdego dziecka i znakiem szacunku dla wielkiego daru życia. Jest wyrzutem sumienia dla tych, którzy w sposób nieodpowiedzialny wzbudzają życie, a później je niszczą.»

"Okno" działać będzie pod opieką Caritas Archidiecezji Warszawskiej, a w jego funkcjonowanie zaangażowane będą nie tylko Siostry Rodziny Maryi, ale także archidiecezjalne Duszpasterstwo Rodzin, Pogotowie Ratunkowe, Szpital im. Św. Rodziny oraz ośrodki adopcyjne.

za: www.niedziela.pl