Home WiadomościArchiwum Osiem pereł lednickich… podarowanych przez Jana Pawła II

Osiem pereł lednickich… podarowanych przez Jana Pawła II

Redakcja
Już po raz piętnasty nad Lednicą spotka się młodzież z całej Polski. Przesłania Jana Pawła II, przygotowywane na kolejne spotkania młodych, to osiem pereł lednickich. Na ich kanwie w sobotę, 4 czerwca, odbędzie się czuwanie pod hasłem „JPII – liczy się świętość”.

 
– W tym roku pragniemy pochylić się nad świętością Jana Pawła II – wyjaśnia inicjator spotkań lednickich, dominikanin o. Jan Góra. Przypomina, że 20 lat temu Jan Paweł II spotkał się z młodymi na VI Światowym Dniu Młodzieży w Częstochowie. Spotkanie to nazywa „bierzmowaniem młodzieży świata". Także Lednica obchodzi swój mały jubileusz – odbędzie się po raz piętnasty. W 1997 r. Jan Paweł II pobłogosławił młodzież zgromadzoną na Polach Lednickich, przelatując helikopterem. Przez osiem lat na spotkania młodych nad Lednicą Papież przygotowywał specjalne przesłania. Zostaną one przypomniane podczas tegorocznego czuwania.

Ojciec Jan Góra przesłania Jana Pawła II do młodzieży lednickiej nazywa ośmioma perłami lednickimi. – Jest to osiem darów dla młodzieży i wskazówek jak dążyć do świętości. Tworzą one spójny program formacyjny i wychowawczy, który chcemy przedstawić w sposób ciekawy i atrakcyjny, zaproponować jako projekt na życie, drogowskaz do świętości – mówi.

Jan Paweł II, zwracając się do młodzieży zgromadzonej nad Lednicą, mówił m.in.: „Zanieście przyszłym pokoleniom świadectwo wiary, nadziei i miłości. Bądźcie wytrwali. Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb!" Zapewniał młodych o bliskości Ducha Świętego i zachęcał do tego, by Chrystusa uczynić Panem swojej przyszłości, a celem życia ¬- zdążanie do domu Ojca. W 2001 r. wypowiedział słowa, dziś tak dobrze znane i śpiewane: „Nie bój się! Wypłyń na głębię! Jest przy Tobie Chrystus".

Jednym z symboli tegorocznego spotkania lednickiego, które otrzymają wszyscy uczestnicy, jest klucz. To nawiązanie do słów Jana Pawła II z inauguracji pontyfikatu: „Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi", a także słów Pana Jezusa wypowiedzianych do św. Piotra, pierwszego papieża: „Tobie dam klucze Królestwa" (Mt 16,19). Na spotkanie lednickie przyjadą delegacje miast, które w trakcie pielgrzymek do Polski odwiedził Jan Paweł II i przywiozą klucze do swoich miast.

4 czerwca nad Lednicą pojawi się ten sam helikopter, w którym Jan Paweł II przeleciał nad młodzieżą zgromadzoną na Polach Lednickich 2 czerwca 1997 r. – Jest to dla nas bardzo ważne wydarzenie, gdyż pomoże nam to lepiej poczuć obecność Ojca Świętego – mówi o. Jan Góra. Drugim znakiem będzie płaszcz Jana Pawła II, znajdujący się na co dzień w sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem. Młodzież będzie mogła przejść pod rozpostartym płaszczem, oddając się w opiekę Jana Pawła II.

Młodzi będą się wspólnie modlić, adorować wizerunek Chrystusa oraz Najświętszy Sakrament. Odmówią też litanię do Jana Pawła II. Jej tekst powstał w drodze na pogrzeb Jana Pawła II i od tego czasu – jak mówi o. Góra – młodzież stale się nią modli na Lednicy i w poznańskim duszpasterstwie dominikanów. Litania składa się z 18 wezwań, a Jan Paweł II nazwany jest m.in. „Patronem małżeństw", „Przyjacielem młodych" i „Siewcą radości". O północy odbędzie się koncert ku czci Jana Pawła II.

Główną ideą Spotkań Młodych nad Lednicą jest wybór Chrystusa, co młodzież wyraża, przechodząc przez Bramę-Rybę, symbolizującą Chrystusa. W tym roku młodzi otrzymają od organizatorów również skałę z namalowaną na niej Rybą (z gr. ICHTIS – Jezus Chrystus Syn Boga Zbawiciel).

W spotkaniach lednickich uczestniczy młodzież nie tylko z Polski. W tym roku przybędzie m.in. delegacja młodzieży z Czech pod przewodnictwem prymasa Dominika Duki. Właśnie ze względu na udział delegacji międzynarodowych, tegoroczne spotkanie będzie tłumaczone na język angielski i będzie można go słuchać przez lokalne radio.

Czytaj także na: www.lednica2000.pl

Więcej na: www.episkopat.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda