Home WiadomościArchiwum Ostatni Prezydent RP na uchodźstwie gościem Świętokrzyskiego Sanktuarium

Ostatni Prezydent RP na uchodźstwie gościem Świętokrzyskiego Sanktuarium

Redakcja
090821b1.jpg Świętokrzyskie Sanktuarium od wieków jest miejscem, do którego pielgrzymują wielcy Polacy, kiedyś przybywali tutaj królowie Polski, a w dniu 13 sierpnia Misjonarze Oblaci gościli w jego murach Pana Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Odwiedził on klasztor w związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce w Kielcach, kiedy to odebrał tytuł Honorowego Obywatela Kielc (12 sierpnia).

Zanim jednak przyjechał na szczyt góry, u jej podnóża przy pomniku
Trzech Krzyży oddał hołd żołnierzom pomordowanym w Katyniu, Charkowie i
Miednoje. Pan Prezydent został przywitany przez Ojca Zygfryda Wiecha OMI – superiora klasztoru świętokrzyskiego. Pierwszym punktem pobytu w Sanktuarium była msza święta podczas której obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, władz Świętokrzyskiego Parku Narodowego wraz z Dyrektorem Parku panem Stanisławem Hurukiem oraz stowarzyszenia Rodzin Katyńskich na czele z panią Prezes Wandą Wasilewską, nie zabrakło również pielgrzymów, turystów przebywających w sanktuarium.
 
O. Zygfryd witając dostojnego gościa podkreślił jego zasługi dla Narodu Polskiego, porównał historię Jego życia do historii klasztoru na świętym Krzyżu, w której były czasy świetności, ale również czasy ciężkie, które można było przetrwać tylko dzięki niezwykłej sile pochodzącej od Boga. Stwierdził, że dzięki Jego postawie został obalony mur, który dzielił Polaków. Zauważył jednak, że są takie miejsca gdzie mur jeszcze stoi, taki mur dzieli również budynek klasztoru, którego część mimo dobrej woli dwóch stron (Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Kościoła), nie wróciła jeszcze w ręce prawowitego właściciela.O. superior tym samym zaapelował do Pana prezydenta o możliwą pomoc w tej sprawie.
 
Podczas Mszy świętej Pani Wanda Wasilewska przekazała relikwie św. męczennika Andrzeja Boboli – patrona Polski – do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża świętego. Relikwie zostały przekazane z warszawskiego Sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Pani Wanda wyraziła pragnienie, że dzięki temu wydarzeniu kult św. Andrzeja będzie się rozwijał również na ziemi Krzyża Świętego. Na Eucharystii nie zabrakło również podziękowań ze strony przedstawicieli władz samorządowych i Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Pan Sławomir Kopacz – wójt gminy Bieliny – przypomniał Panu Prezydentowi że znajduje się na ziemi która była miejscem urodzenia Jego poprzednika prezydenta Kazimierza Sabbata. Pan Ryszard Kaczorowski został również obdarowany upominkami, które z pewnością przypomną mu o pięknej ziemi świętokrzyskiej.
 
Eucharystia zakończyła się błogosławieństwem Relikwiami Drzewa Krzyża świętego.
Po Mszy Świętej był czas na krótki odpoczynek przy kawie i ciastku, a po nim O. Superior oprowadził Pana Prezydenta po świętokrzyskim klasztorze, również po części mieszkalnej pokazując m. in. mur oddzielający część klasztorną od części Parku Narodowego. Około godziny 14 pan prezydent opuścił górę Krzyża Świętego odjeżdżając do Kielc na dalsze uroczystości związane z nadaniem mu Honorowego obywatelstwa Miasta Kielce.

Za: www.swietykrzyz.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda