Home WiadomościArchiwum Pallotyni: Jubileusz 20-lecia konsekracji Bazyliki Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro

Pallotyni: Jubileusz 20-lecia konsekracji Bazyliki Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro

Redakcja
10 września 2010 r. minęło 20 lat od chwili, kiedy papież Jan Paweł II dokonał konsekracji Bazyliki Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro. W dniach od 10 do 12 września 2010 r. odbędą się uroczystości upamiętniające 20. rocznicę konsekracji Bazyliki Matki Bożej Pokoju.

 
Na konferencji prasowej zorganizowanej 25 sierpnia 2010 r. w katedrze św. Pawła w Abidjanie, rektor Bazyliki, ks. Stanisław Skuza SAC wyraził przekonanie, że jubileusz pozwoli podsumować bilans dwóch dziesięcioleci świątyni i przypomni światu, w jakich okolicznościach doszło do budowy i konsekracji bazyliki ofiarowanej Stolicy Apostolskiej, przez śp. prezydenta Félixa Houphouët-Boigny. Ten niewątpliwie najsłynniejszy obiekt Wybrzeża Kości Słoniowej zrealizowany został przez architekta Pierre’a Fakhoury. Sanktuarium pozostaje najpełniejszym świadectwem orędzia pokoju i miłości, jakie fundator pragnął przekazać mieszkańcom Wybrzeża Kości Słoniowej. Za pośrednictwem tej budowli śp. Félix Houphouët-Boigny chciał wyrazić swoją wiarę i wdzięczność Bogu za czas pokoju w kraju. Przekazał w testamencie dzieło, które ma przypominać przyszłym pokoleniom o stałej konieczności troski o pokój w krajach afrykańskich i na całym świecie.  

Uroczystość 20-lecia konsekracji Bazyliki uświetni obecność wysokiego rangą wysłannika papieskiego, jednego z bliskich współpracowników Benedykta XVI, kard. Francisa Arinze,  rezydującego w Rzymie od 1984 r. Ten nigeryjski kardynał od 2008 r. jest emerytowanym prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Trzydniowe obchody rozpoczną się w piątek 10 września różańcem w intencji pokoju, a następnie Mszą św. pod przewodnictwem arcybiskupa metropolitarnego Bouaké, Paula Siméona Ahoumy Djro. W sobotę 11 września, orędzie wygłoszą kardynałowie Francis Arinze i Bernard Agré oraz odbędą się modlitwy w intencji pokoju. W niedzielę, 12 września kardynał Arinze wygłosi kolejne orędzie. W programie obchodów zapowiedziana jest procesja z katedry św. Augustyna do Bazyliki, powitanie w sanktuarium i różaniec w intencji pokoju, jako dziękczynienie Panu Bogu. Przewidziano także dzień otwarty oraz udział w Targach Expo.

Ks. Rektor podkreślił, że to wielkie wydarzenie religijne w Yamoussoukro, powinno być okazją dla katolików i wspólnot chrześcijańskich w Wybrzeżu Kości Słoniowej, aby w duchu braterstwa i ekumenizmu zjednoczyć się poprzez modlitwę w szczególnej intencji, jaką jest pokój w Afryce i na świecie. Skierował apel do pielgrzymów z sąsiednich państw, aby bez względu na przynależność religijną i kulturową, przyłączyli się do świętowania 20. rocznicy konsekracji Bazyliki.

Kamień węgielny pod bazylikę ofiarowaną Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, wmurowano 2 lutego 1986 r., a budowę zakończono we wrześniu 1989 r. Konsekrowana 10 września 1990 r. przez Jana Pawła II, Bazylika Matki Bożej Pokoju jest nie tylko miejscem pielgrzymek i odwiedzin turystów ale też miejscem gdzie rozwijają się dzieła charytatywne służące Kościołowi i społeczeństwu iworyjskiemu. Opiekę duszpasterską w Bazylice od 1991 r. pełnią misjonarze polskiej Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.
 
Pallotyński Sekretariat Misyjny
Prowincji Chrystusa Króla
Redakcja Posyłam Was

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda