Home WiadomościArchiwum Pallotyni – Konstancin: Sympozjum – W służbie misjom

Pallotyni – Konstancin: Sympozjum – W służbie misjom

Redakcja
Sympozjum misjologiczne z okazji 5. rocznicy śmierci ks. Stanisława Kuracińskiego SAC
– Blisko 90 osób uczestniczyło w sympozjum misjologicznym „W służbie misjom…”, poświęconym życiu i dziełu ks. Stanisława Kuracińskiego SAC, które miało miejsce 19 lutego 2010 r. w Centrum Animacji Misyjnej w Konstaninie-Jeziornej przy ul. Leśnej 17-19.

 
Długoletniego Sekretarza ds. Misji Prowincji Chrystusa Króla SAC wspominali biskupi, misjonarze, siostry zakonne, jego współpracownicy i koledzy, między innymi abp Henryk Hoser SAC, bp Kazimierz Romaniuk, bp Alojzy Orszulik SAC, bp Bronisław Bernacki (z Ukrainy), bp Antoni Pacyfik Dydycz, a także ks. wicegenerał Adam Golec i przełożeni pallotyńskich Prowincji Stowarzyszenia w Polsce.

Sympozjum otworzył wykład ks. Tadeusza Wojdy SAC z Kongregacji Rozkrzewiania Wiary, zatytułowany: „Misje pallotyńskie na tle misyjnych zadań Kościoła". W pierwszej części wykładu, ks. T. Wojda przedstawił w skrócie zasady działania Kongregacji Rozkrzewiania Wiary i panoramę misji Kościoła. Kongregacja swoją opieką otacza głównie diecezje w Afryce, Azji i Oceanii, a także niektóre diecezje w Ameryce Południowej czy Północnej, a nawet w Europie. Na tym tle widać, że pallotyni poprzez swoją misyjną obecność na prawie wszystkich kontynentach świata wpisują się dokładnie w potrzeby misyjne Kościoła.

Punktem centralnym sympozjum była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. bp. Kazimierza Romaniuka, seniora diecezji warszawsko-praskiego. W swojej homilii nawiązał on do czytań liturgicznych a szczególnie do fragmentu listu św. Pawła do Rzymian, zwanego niekiedy „apologią pogan". Nie można oskarżać o brak wiary tych ludzi, którym nikt jeszcze nie głosił Ewangelii. Stąd w homilii bp K. Romaniuk podkreślił ważność pracy misjonarzy, która jest stale wymagająca. Szczególne wrażenie wywołało cytowana przez kaznodzieję opinia emerytowanego misjonarza, który z przeżytego doświadczenia misyjnego wyniósł przekonanie, iż ten, kto wyjeżdża na misje, musi być „gotowy na śmierć męczeńską".

W godzinach popołudniowych, podczas forum wspomnieniowego, o śp. ks. Stanisławie Kuracińskim SAC świadectwa dawali przełożeni, współbracia, koledzy oraz współpracownicy. Wszyscy podkreślali jego bezgraniczne poświęcenie dla misji, determinację w zdobywaniu środków na pracę ewangelizacyjną, jasną wizję swojej pracy a jednocześnie wielkie wymagania, jakie stawiał swoim współpracownikom. Na szczególną uwagę zasługuje wystąpienie ks. Józefa Ciupaka SAC, który przedstawił fragmenty akt Instytutu Pamięci Narodowej, z których wynikało jasno, że ks. Stanisław Kuraciński nie dał się w manipulować we współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa.

Wyjątkowo też zabrzmiał głos ks. bp. Bronisława Bernackiego, ordynariusza diecezji odessko-symferopolskiej, który opowiadał o trudnych początkach reewangeklizacyjnych na terenach b. ZSRR i wielkiej pomocy, na którą zawsze mógł liczyć ze strony ks. Kuracińskiego. Forum było również okazją do podzielenia się uwagami o współczesnej sytuacji misyjnej Kościoła. Pani Christine de Coudray, z Kirche-In-Not przedstawiła dramatyczną sytuację w Sudanie, gdzie Kościół przeżywa ogromny kryzys, szczególnie po zakończeniu referendum, w wyniku którego powstanie w lipcu nowe państwo – Republika Południowego Sudanu. Wielu księży i osób zakonnych opuszcza swój stan duchowny, by angażować się do pracy w organizacjach pomocowych, które kuszą o wiele wyższymi zarobkami i perspektywą lepszego życia.

Uczestnicy sympozjum w Konstancinie mieli także okazję jako pierwsi zapoznać się z specjalnie wydanym na tę okoliczność albumem o ks. Stanisławie Kuracińskim, którego autorem jest ks. Jan Kupka SAC z Rzymu. Pozycja licząca ponad 200 stron, bogato ilustrowana, w przedstawia w 32 rozdziałach życie i działalność ks. Stanisława, jako kapłana, pallotyna i Sekretarza ds. Misji. Według autora albumu wyjaśnienia fenomenu ks. Kuracińskiego należy szukać w jego rodzinnym Rakowie. Miejsce to szczególne, gdzie w ciągu historii ujawniało się wiele osobistości a wyjątkowo w trakcie reformacji, kiedy to mieszkańcy już wtedy szukali języka porozumienia i tolerancji dla swoich przekonań.

W trakcie nabożeństwa misyjnego homilię wygłosił ks. abp Henryk Hoser SAC, który dołączył do uczestników sympozjum po przyjeździe z pogrzebu śp. abp. Józefa Życińskiego. Abp H. Hoser w sposób szczególny przypomniał kaznodziejski aspekt pracy ks. Stanisława Kuracińskiego, który „nie bał się stosować nowych form głoszenia Ewangelii i potrafił to czynić przekonująco".

Ostatnim akcentem sympozjum stał się koncert ukraińskiej grupy muzyczno-wokalnej „Lewici" z pallotyńskiej parafii w Żytomierzu.

W ocenie ks. Grzegorza Młodawskiego SAC, głównego organizatora spotkania i aktualnego Sekretarza ds. Misji Prowincji Chrystusa Króla, zorganizowane w Konstancinie sympozjum spełniło swoje założenia, gdyż zgodnie z pragnieniem wyrażonym na początku spotkania, było ono nie tylko wspomnieniem o zmarłym przed 5. laty ks. Stanisławie Kuracińskim, ale również uzmysłowiło uczestnikom i gościom, rangę i rozległość pallotyńskich misji.

Ks. Jerzy Limanówka SAC

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda