Home WiadomościArchiwum Pallotyni – Misje: Objawienie Pańskie – Día de Los Reyas

Pallotyni – Misje: Objawienie Pańskie – Día de Los Reyas

Redakcja
Día de Los Reyas lub Día de Los Magos – Dzień Króli. To szczególne święto kończące okres Bożego Narodzenia w Meksyku. Tego dnia, jak tradycja głosi, przybywają Trzej Królowie z prezentami. Właśnie 6 stycznia, a nie jak w naszej polskiej tradycji, w Meksyku jest zwyczaj dawania sobie prezentów bożonarodzeniowych. Tradycja ta przywędrowała tu z Hiszpanii wraz z konkwistadorami. Jednym ze szczególnych symboli tego dnia jest ROSCA de los Reyes. Rosca to słodka bułka drożdżowa z elementami dekoracyjnymi, które posiadają swoją symbolikę.

 
Rosca de Los Reyes znaczy Korona Króli. Udekorowana jest słodkimi i kolorowymi owocami, które oznaczają Joyas – klejnoty lub podarunki dla Dzieciątka Jezus. Ciasto, z którego wykonana jest Rosca, oznacza odwzajemnienie smutku Matki Boga z powodu wymordowania niewiniątek Betlejemskich z wyroku Heroda. Wewnątrz Rosci ukryte są figurki Dzieciątka Bożego, które oznaczają Jezusa ukrytego przez Maryję przed morderczym wyrokiem. We wcześniejszej tradycji umieszczano tylko jedną figurkę wewnątrz ciasta, jednak z uwagi na komercję i zabawę związaną z dzieleniem Rosci, umieszcza się ich więcej. Kolejnym ważnym elementem związanym z 6 stycznia jest jej dzielenie. Wieczorem w domach meksykańskich gromadzą się rodziny i zaproszeni goście na dzielenie Korony Króli.

Osoba, która natrafi w swym kawałku bułeczki na figurkę Dzieciątka, zobowiązana jest w dzień Święta Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, do zafundowania jedzenia, np.: tradycyjnego Tamales, napojów, mogą to być oranżady, Ponche, Atole albo alkohol, to już zależy od tego, jaka była kolejność znalezionych figurek. Mnie w tym roku przypada zafundowanie Tamales. Przy okazji opisu kolejnej tradycji, związanej z Objawieniem Pańskim, wyjaśnię zarazem, co to takiego te Tamales, Ponche czy Atole. Również w naszej parafii i Sanktuarium po Mszy wieczornej w dzień 6 stycznia Rada Parafialna organizuje dla wszystkich przybyłych dzielenie Rosci i poczęstunek ciepłym Atole, co cieszy się sporym zainteresowaniem. Powiem, że większym niż Msza Święta poprzedzająca to wydarzenie.

Zapraszam na kolejne moje relacje związane z tradycjami i zwyczajami Meksyku, szczególnie na naszym gruncie lokalnym Tenango del Aire.

Br. Michał Szczygioł SAC

Za: www.sac.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda