Home WiadomościArchiwum Papieskie korony z okazji beatyfikacji

Papieskie korony z okazji beatyfikacji

Redakcja
Każdego roku w czasie Triduum Sacrum w sanktuarium na Jasnej Górze zmieniane są suknie obrazu Matki Bożej. W tym roku suknia zostanie zachowana. Jest to wotum Narodu nałożone 4 września 2010 r., z fragmentem rządowego samolotu Tu-154, który rozbił się w Lesie Katyńskim. Płaszcz królewski został ufundowany w stulecie koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Królowej Polski diademami św. Piusa X. Z okazji zbliżającej się beatyfikacji na skronie Jezusa i Maryi nałożono natomiast korony, które pobłogosławił na progu Domu Ojca Papież Jan Paweł II.

 
– Z racji beatyfikacji Jana Pawła II zostały zmienione korony i nałożone te, które ofiarował Papież Cudownemu Obrazowi i pobłogosławił w przeddzień swojego odejścia do Domu Ojca. Korony te mają napis "Totus Tuus", który ukazuje ich ideowe przesłanie, będące jednocześnie wyrazem maryjnej drogi Ojca Świętego – zauważa w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" o. Zachariasz Jabłoński OSPPE, definitor generalny zakonu paulinów. Zaznacza, iż w tym roku Triduum Sacrum na Jasnej Górze przeżywane jest również w duchu beatyfikacji Jana Pawła II, a symbolicznym tego wyrazem stają się właśnie korony z napisem "Totus Tuus". Jak zwraca uwagę o. Zachariasz, Karol Wojtyła już jako młody człowiek wraz z rodziną odkrywał blask Jasnej Góry, a potem jako Papież ten blask tworzył, ucząc nas przede wszystkim zawierzenia Maryi wpisanego w zawierzenie Miłosierdziu Bożemu.

Przeprowadzona tradycyjnie przed Wielkanocą konserwacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej nie wykazała żadnych poważniejszych zmian. Konserwator prof. Wojciech Kurpik, który już 32 lata opiekuje się jasnogórską ikoną, potwierdził jej dobry stan.

Jasna Góra jest wyjątkowym sanktuarium, tu codziennie polecane są Bogu sprawy naszej Ojczyzny w czasie Mszy św. sprawowanej w tej intencji o godz. 15.30 w kaplicy Matki Bożej. – Przy ołtarzu w kaplicy Cudownego Obrazu umieszczany jest w każdą sobotę sztandar narodowy, aby przypominał i wzywał do troski o Ojczyznę przede wszystkim w wymiarze duchowo-moralnym, ale także w wymiarze patriotycznym, narodowym. Nie ma w Polsce takiego drugiego sanktuarium, gdzie codziennie odprawiana jest Msza św. w intencji Ojczyzny. Ta szczególna intencja jest kształtowana przez różne wydarzenia, które mają miejsce w Polsce i w świecie. Modlimy się za rodziny, młodzież, a niekiedy wyrażamy dezaprobatę wobec decyzji nie do przyjęcia podejmowanych przez odpowiedzialnych za dobro Narodu i państwa – podkreśla o. Zachariasz Jabłoński. Wszystko w narodowym sanktuarium przeżywane jest w odniesieniu do ważnych dla Polski wydarzeń. Obecnie przed kaplicą Matki Bożej znajduje się olbrzymia plansza ze zdjęciami osób, które zginęły w drodze do Katynia. Wielu pielgrzymów zatrzymuje się przed nią, składa kwiaty i zapala znicze. To swoiste wpisywanie ofiar katastrofy w kościelno-narodową przestrzeń Jasnej Góry zostanie wyrażone również w ikonografii grobu Pańskiego w kaplicy Matki Bożej poprzez umieszczenie w nim 96 krzyży.

Małgorzata Bochenek

Za: www.radiomaryja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda