Home WiadomościArchiwum Pielgrzymka wojskowa wyruszyła na Jasną Górę

Pielgrzymka wojskowa wyruszyła na Jasną Górę

Redakcja
Ponad 750 żołnierzy, pracowników wojska, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służb Celnych wyruszyło wraz z jubileuszową, XX Pieszą Pielgrzymkę Wojskową na Jasną Górę. Pątnicy w mundurach rozpoczęli pierwszy dzień pielgrzymki od Eucharystii celebrowanej rano w katedrze polowej przez bp. Józefa Guzdka.

 
Biskup polowy Wojska Polskiego życzył żołnierzom, aby podczas pielgrzymki zwrócili szczególną uwagę na wysiłek umysłu i ducha. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: "Łaski Pełna".
 
Wraz z mundurowymi pielgrzymami (700) z Polski na Jasną Górę idą także żołnierze z Niemiec (50) i Słowacji (5). Wielu z żołnierzy udało się w pielgrzymkę po raz pierwszy. Do pątników dołączy biskup pomocniczy armii amerykańskiej Richard Spencer. 14 sierpnia dołączą, na Przeprośnej Górce: ok. 350. osób ze Straży Granicznej, ok. 100. funkcjonariuszy SOK i Służby Celnej.
 
We Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki uczestniczyli też żołnierze Bundeswehry, dlatego Ewangelia odczytana była w językach polskim i niemieckim.
 
W homilii bp Guzdek gorąco zachęcał pątników do podjęcia duchowego trudu pielgrzymowania. – Podczas wędrówki do Domu Matki potrzeba, aby zmęczyły się nie tylko nogi, ale by zmęczyły się serca i głowy. To ma być czas zaglądania w serce, czas przemyśleń, głębszej refleksji, a może nawet podjęcia ważnych życiowych decyzji – podkreślił.
 
Nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki "Łaski pełna" zawierzył pielgrzymów Maryi. – W naszej wędrówce drogowskazem jest Maryja – "pełna łaski". Aby drogowskaz mógł spełnić swoją rolę, trzeba na niego patrzeć. To także zadanie dla Wwas na najbliższe dni: patrzeć na Niewiastę z Nazaretu, podziwiać jej otwarcie się na Boże dary, jej zaufanie Bogu w każdej sytuacji, bezwarunkowe przyjęcie woli Bożej i konsekwentne jej wypełnianie – powiedział.

Ordynariusz wojskowy wyraził radość z obecności w pielgrzymce zagranicznych gości, którzy od lat, wspólnie z Polakami zdążają do jasnogórskiego sanktuarium. Podkreślił, że "w bogactwie kultur, stylów życia, indywidualnych postaw będziemy szukać tego, co dla każdego z nas jest najważniejsze". Na koniec zapewnił o swojej modlitwie w intencji pielgrzymów i życzył jej uczestnikom, "aby mieli odwagę stawiać pytania i szukać na nie odpowiedzi".
 
Na Mszy św. obecni byli dowódcy jednostek biorących udział w pielgrzymce, m. in. gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa oraz płk Andrzej Drozd. Eucharystię koncelebrowało liczne grono kapelanów wojskowych.
 
Po udzielonym przez ordynariusza wojskowego błogosławieństwie żołnierze Bundeswehry udali się pod tablicę smoleńską, gdzie złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz.
 
Po Mszy św. żołnierze otrzymali znaczki pielgrzymkowe oraz Vademecum Żołnierza Pielgrzyma z modlitwami i pieśniami religijnymi, które przydadzą się podczas drogi.
 
Wymarsz wojska spod katedry rozpoczął się o godzinie 6:50. Przy wtórze Orkiestry Reprezentacyjnej WP żołnierze udali się na Plac Zamkowy, gdzie spotkali się z pątnikami pielgrzymki akademickiej. Do pielgrzymów w mundurach dołączył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, który oficjalnie dał znak do wymarszu grup pielgrzymkowych.
 
Pierwszy etap abp Kazimierz Nycz i bp Józef Guzdek przebyli prowadząc pątników do pl. Bankowego, gdzie nastąpiło ostateczne pożegnanie wyruszających w trasę pielgrzymów.
 
Pątnikom w mundurach towarzyszy 16 kapelanów Ordynariatu Polowego WP. 14 sierpnia pielgrzymi w mundurach spotkają się na Przeprośnej Górce w sanktuarium Ojca Pio, gdzie odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, a następnie żołnierze ruszą w stronę ostatniego etapu pielgrzymki, Aleją NMP przed obraz Matki Bożej, gdzie nastąpi akt zawierzenia wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego i zakończenie pielgrzymki.
 
Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu co roku pątnicy w mundurach pielgrzymują przed ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tylko raz pielgrzymka z powodu tragicznej powodzi w 1997 roku została odwołana.

Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli się Amerykanie (w pierwszym roku w sile 16 osób) i Słowacy (30 żołnierzy). Od 2006 dołączyli się żołnierze litewscy i ukraińscy.

Trasę XX Pielgrzymki Wojskowej można śledzić na wirtualnej Mapie Pielgrzymek na serwerach OPOKI.

KAI/slo

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda