Home WiadomościArchiwum Pierwsze święcenia salwatorianów na Białorusi

Pierwsze święcenia salwatorianów na Białorusi

Redakcja

W dniu 5 lipca 2008 r. odbyła się historyczna uroczystość pierwszych święceń kapłańskich i diakonatu salwatorianów na Białorusi.

Święcenia przyjęło dwóch pochodzących z Brasławia salwatorianów należących do Prowincji Polskiej Salwatorianów: dk. Aleksander Sapel przyjął święcenia kapłańskie, a kl. Kazimierz Ryszkiewicz – święcenia diakonatu. Uroczystość miała miejsce w Brasławiu (diecezja witebska), w kościele pw. Narodzenia NMP, w którym na co dzień posługę duszpasterską sprawują salwatorianie.

Święceń udzielił arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Metropolita mińsko-mohylewski podziękował dwom młodym salwatorianom za odwagę, z jaką zostawili świat i poszli za Chrystusem, a zgromadzeniu salwatorianów za to, że duchowo inwestuje w Białoruś, czego owocem widzialnym jest uroczystość święceń.

W historycznym wydarzeniu uczestniczył przełożony generalny Towarzystwa Boskiego Zbawiciela ks. Andrzej Urbański oraz przedstawiciele zarządu Polskiej Prowincji salwatorianów: ks. Jan Folkert – prowincjał, ks. Józef Tarnówka – wikariusz prowincjalny ks. Stanisław Golus – ekonom prowincjalny. Przełożony prowincjalny ks. Jan Folkert podkreślił znaczenie i historyczny wymiar wydarzenia święceń współbraci: pierwsi salwatorianie z Białorusi, przyjęli święcenia kapłaństwa i diakonatu. Przełożony generalny salwatorianów natomiast zaznaczył, że od tej uroczystości rozpoczyna się pisanie nowej stronicy historii obecności salwatorianów na Białorusi.

Wspólnotę salwatoriańską reprezentowali współbracia na co dzień pracujący w Brasławiu oraz w Witebsku, jak również ks. Dariusz Kubica, który kilka lat pracował na Białorusi. W uroczystym momencie nie zabrakło też ks. Antoniego Zięby – dyrektora Salwatoriańskiego Referatu Misji Zagranicznych, który nieustannie wspiera współbraci pełniących posługę na wschodnią granicą Polski.

za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda