Home WiadomościArchiwum Pierwszy numer IMAGO – czasopisma Fundacji Pro Humana Vita

Pierwszy numer IMAGO – czasopisma Fundacji Pro Humana Vita

Redakcja
W Krakowie wychodzi w tych dniach nowe czasopismo Fundacji Pro Humana Vita, założonej przez p. dr Wandę Półtawską. Redakcję tego dwumiesięcznika stanowią młodzi katoliccy inteligenci zafascynowani teologią ciała Jana Pawła II oraz chrześcijańską wizję człowieka. Poniżej znadziecie informacje o treści pierwszego numeru IMAGO.

 
Natura, naturalnie, zgodnie z naturą – jak rozumiane są te pojęcia współcześnie? Wbrew pozorom, odpowiedź nie jest oczywista. Bo czy istnieje coś takiego jak przypisany do każdej istniejącej rzeczy i osoby charakterystyczny dla niej zespół cech? Zdrowy rozsądek i codzienne doświadczenie mówi, że tak. Wiele współczesnych nurtów myślenia twierdzi, że nie, gdyż możemy dowolnie kształtować to, kim jesteśmy, i przekształcać także rzeczywistość wokół nas.
 
Czy dowolnie możemy sobie dobierać płeć lub rezygnować z zawartej w jej pojmowaniu płodności? Z tym pytaniem mierzy się Maria Środoń. O czasie ciąży i przemianach, jakie wnosi ona w życie i ciało kobiety zapytaliśmy dr ginekolog-położnik Aleksandrę Baryłę, a o medycznym rozumieniu natury i człowieczeństwa napisał dla nas prof. Bogdan Chazan.
 
Natura jest pojęciem filozoficznym, wyraźnie obecnym zwłaszcza w filozofii Arystotelesa. Przystępnie i precyzyjnie napisał o tym w swoim tekście Jarosław Olesiak. W tym dziale można przeczytać także o katolickim ruchu ekologicznym (wywiad z o. Stanisławem Jaromim OFMConv), nowym feminizmie (Michelle M. Schumacher). Przez Krzysztofa A. Wojcieszka zostaje postawione pytanie kim jest człowiek wobec natury: panem, niewolnikiem czy może kimś jeszcze innym? Oprócz pytania pojawi się, rzecz jasna, także odpowiedź.
 
Do natury kobiety należy zmienność: o jej przebiegu i przyczynach oraz o naturalnych metodach rozpoznawania płodności napisała dla nas Renata Kreczmańska. Przedrukowujemy także tekst dr Wandy Półtawskiej sprzed równo półwieku, aby pokazać jak zmienił się język mówienia o rodzinie oraz dać czytelnikom możliwość osądzenia, ile z ówczesnego obrazu małżeństwa pozostaje aktualne obecnie.
 
Dział prawny tym razem skupia się na relacji między „prawami” zwierząt a prawami ludzi (Brachowicz, Terlikowski), zaś w tekście Jacoba Cornidesa możemy przeczytać o relacji między prawami naturalnymi i prawem stanowionym. Tomasz Teluk zastanawia się, dlaczego piekło jest puste, a na koniec, w przekornej końcówce zwanej LIFEstyle, Andrzej Fister-Stoga m.in. zwraca się z apelem do kotów o rozważenie zmiany diety na wegetariańską. Pytanie tylko czy to będzie zgodne z ich naturą?
 
Elżbieta Wiater
 
Więcej o czasopiśmie i jak je zakupić: www.imago.org.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda