Pijarzy: Jubileusz Małego Chóru św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie

W niedzielę 19 września Mały Chór św. Józefa Kalasancjusza świętował swoje 10 urodziny. W uroczystości uczestniczyli dzieci i młodzież, którzy kiedykolwiek śpiewali w scholi, dzisiejsi śpiewacy oraz ich rodzice i sympatycy a także ojcowie, którzy kiedyś opiekowali się scholą.

 
Mały Chór Kalasancjusza dawno już przestał być mały. I to zarówno w przypadku liczebności jak i wzrostu jego poszczególnych uczestników.

Chór powstał we wrześniu 2000 roku z inicjatywy o. Wojciecha Wojdy. Jego zalążek stanowiła maleńka grupka kilku dziewczynek śpiewających podczas niedzielnych Mszy Świętych dla dzieci pod kierunkiem śp. br. Krzysztofa Wiercińskiego. Od samego początku Małym Chóre św. Józefa Kalasancjusza kieruje Pani Gabriela Wąsacz. W ciągu niemal dziesięciu lat istnienia przez zespół „przewinęło się" blisko 120 osób, a najstarsi członkowie Zespołu dawno już opuścili mury szkoły podstawowej. Duża rozpiętość wiekowa nie przeszkodziła w utworzeniu grupy zżytej, dobrze zorganizowanej i chętnie muzykującej.

Dzięki ciągłej pracy w ciągu sześciu lat swego istnienia opracował dość bogaty repertuar, obejmujący dziś ponad 200 kompozycji. Wśród nich znajdują się utwory o przeznaczeniu liturgicznym a także spora ilość nieco lżejszych piosenek religijnych. Obok łatwych utworów jednogłosowych coraz częściej pojawiają się wielogłosowe opracowania chóralne, co najlepiej świadczy o tym, że młodzi śpiewacy potrafią już bardzo wiele.

W listopadzie 2004 roku spełniło się wielkie artystyczne marzenie chórzystów – wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami nagrali płytę z kolędami pod tytułem Świat na Ciebie czeka Panie.

Brzmienie zespołu nie byłoby pełne gdyby nie gitarzyści, którzy z zadziwiającą konsekwencją i uporem towarzyszą Chórowi od lat. W ciągu minionych lat na gitarach grali: Tomasz Parys, Mariusz Rabczak, Michał Wilk, Karol Kusz, Marek Wilczek, Michał Borkowski, a ostatnio Miłosz Rumak i Jakub Malec.

W historii Chóru zapisali się także Duszpasterze: o. Wojciech Wojda, o. Kazimierz Zborowski, o. Tomasz Sroczyński, o. Tomasz Tomski, o. Janusz Furtak, o. Mariusz Kożuchowski, o. Dariusz Bakalarz i obecny proboszcz o. Wojciech Kałafut.