Home WiadomościArchiwum Pijarzy: trzeci dzień kapituły – nowy prowincjał

Pijarzy: trzeci dzień kapituły – nowy prowincjał

Redakcja
Trzeci dzień obrad Kapituły, czwartek obfitował w wiele ważnych wydarzeń. Punktualnie o 8.45 wspólną modlitwą w Auli Kapitulnej rozpoczęła się sesja plenarna. Na początku odczytano protokół z poprzedniego spotkania, a następnie Ojcowie kapitulni – na podstawie opracowanych wcześniej w poszczególnych Komisjach założeń – dokonali głosowania nad Oceną Stanu Prowincji.

 
Pod uwagę wzięte zostały słabe i mocne strony naszej Prowincji, jej możliwości i trudności. Na podstawie dokonanej punktacji opracowano wynik końcowy.

Po krótkiej przerwie, o godz. 10.45 Ojcowie kapitulni zgromadzili się w kaplicy św. Józefa Kalasancjusza, gdzie sprawowali Eucharystię. Przewodniczył jej o. Jacek Raczek, a homilię wygłosił o. Bartłomiej Smoczyk. W czasie Mszy św. szczególnie proszono o światło Ducha św. na czas wyboru nowej Kongregacji.

Msza św. bezpośrednio poprzedziła wybory Prowincjała. Został nim o. Józef Matras.

O. Józef Matras SP przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza naszej Prowincji, był także ojcem duchownym w pijarskim Seminarium w Krakowie, a przez ostatnie dwa lata pełnił funkcję Magistra Międzynarodowego Studentatu Pijarskiego na Monte Mario w Rzymie. Nowy Prowincjał jest 85-tym Przełożonym Wyższym w historii Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów.

Po wyborze Prowincjała nastąpiła przerwa. Po niej o. Prowincjał przedstawił zebranym swoich kandydatów na Asystentów. Wszystkie kandydatury zostały przyjęte przez Ojców kapitulnych i tak w skład nowej Kongregacji weszli:

o. Tomasz Jędruch – Asystent ds. Formacji Początkowej i Stałej
o. Edward Kryściak – Asystent ds. Pedagogiki
o. Tomasz Abramowicz – Asystent ds. Ewangelizacji i Duszpasterstwa Powołań
o. Józef Tarnawski – Asystent ds. Formacji Laikatu i Ekonomii

Tegoroczna Kapituła to swego rodzaju novum. Po raz pierwszy bowiem w obradach wzięli udział przedstawiciele świeckich współpracowników naszych dzieł. W popołudniowym spotkaniu uczestniczyły p. Małgorzata Kremer z LO w Krakowie i p. Monika Karda z Parafiady. Mówiły o miejscu i roli świeckich współpracowników w naszej Prowincji a także o tym, czego współpracownicy świeccy oczekują dziś od pijarów i co zrobić, by współpraca w pijarskich dziełach układała się jeszcze lepiej.

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda