Home WiadomościArchiwum Po pierwsze wychowanie

Po pierwsze wychowanie

Redakcja

1 września rozpoczął się nowy rok szkolny 2008/2009. Do szkół w całej Polsce poszło blisko 6 mln uczniów. W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum im. św. Franciszka w Legnicy naukę podjęło 358 osób (w Gimnazjum – 270, w Liceum – 88).

Rok szkolny we franciszkańskiej szkole w Legnicy rozpoczął się mszą św. o godz. 8.00, której przewodniczył prowincjał franciszkanów z Krakowa wraz z dyrektorem szkoły, przełożonym klasztoru i katechetami.

Młodzież prosiła Boga o siły do pracy i oczekiwane rezultaty ich wysiłków. Dla nauczycieli modlono się o cierpliwość i gorliwość w przekazywaniu wiedzy i o to, aby byli dla swoich uczniów świadkami wiary.

Przełożony prowincji o. Jarosław Zachariasz zachęcał młodych ludzi, aby „w nowym roku szkolnym nie siadali tylko do książek, ale również klękali do modlitwy”. Nawiązując zaś do słów Jana Pawła II, zachęcał uczniów, aby „mieli swoje Westerplatte, aby mieli wartości i ich bronili, aby otaczającemu ich światu dali się poznać jako chrześcijanie, świadkowie Chrystusa”.

Jak powiedział nam dyrektor szkoły o. Józef Szańca, już w minione wakacje jego uczniowie po części zdali egzamin ze swej chrześcijańskiej dojrzałości.

„Nasza młodzież była nad morzem przez 10 dni. Po tygodniu jacyś panowie, właściciele i pracownicy tamtejszych różnych punktów usług turystycznych, wezwali wychowawców, aby podzielić się – ich zdaniem – niezwykłym odkryciem. <<Tak długo tu pracujemy, tyle młodzieży tutaj się przewija, ale nie spotkaliśmy takiej młodzieży, jak wasza. Obserwujemy ją i nie słyszeliśmy przekleństw, nie piją piwa ani innego alkoholu, nie palą papierosów, nie kradną, choć wszystko mają otwarte, wieczorem przed snem w pokojach sami, z własnej inicjatywy się modlą wspólnie przed snem, przed obiadem. Takiej młodzieży jeszcze nie spotkaliśmy>>" – opowiada o. Szańca, cytując mężczyzn.

Podczas inauguracji nowego roku szkolnego o. Szańca podkreślał, że szkoła w pierwszej kolejności kładzie nacisk na wychowanie, a potem na kształcenie. Bo, jak powiedział, „łatwo stworzyć szkołę o wysokim poziomie kształcenia, trudniej o wysokim poziomie wychowania”.

Wszystko wskazuje na to, że o. Józefowi Szańcy udało się te dwie rzeczy połączyć. Gimnazjum zajmuje 1. miejsce w regionie, a Liceum jest jedynym w mieście i w rejonie, w którym wszyscy tegoroczni absolwenci zdali maturę.

Młodzież zdobywa laury w różnych dziedzinach. Jest długa lista nagród. Do najbardziej prestiżowych należy konkurs „Zdolny Ślązak”, w którym uczniowie franciszkańskiej szkoły co roku zdobywają laury. Dużą radością dla uczniów i nauczycieli było zdobycie 1. miejsca w konkursie teatralnym i geograficznym.

Wysokie miejsca uczniowie zajmują w ogólnopolskich konkursach językowych, matematycznych, w turniejach sportowych i wielu innych.

Łącznie w szkole prowadzonej przez franciszkanów jest 20 oddziałów. Klasy liczą po 18 uczniów. Są celowo liczebnie małe. Z internatu korzysta 40 osób. Zatrudnionych jest 37 profesorów, w internacie 2 kompetentnych wychowawców oraz 10 innych pracowników.

Szkoły (Liceum i Gimnazjum im. św. Franciszka) mieszczą się w dwóch budynkach: w gmachu przy ul. Ojców: Zbigniewa i Michała 1. Tam również jest internat. Drugi budynek, który jest również własnością Prowincji to trzypiętrowy gmach adaptowany po pogotowiu chirurgicznym. Wcześniej był tam powiatowy komitet PZPR. W obydwu budynkach są kaplice szkolne, zresztą na życzenie młodzieży.

W prowadzeniu szkoły ojca dyrektora wspomagają profesorowie, dwóch wicedyrektorów i sekretarka. Profesorowie tworzą wspólnotę, która wspólnie modli się, rozważa problemy w duchu Ewangelii. Co miesiąc gromadzi się na modlitwie i dyskusji. „Nie sposób formować, wychowywać młodzież wg nauki Kościoła, nie będąc samemu ukształtowanym” – tłumaczy ojciec dyrektor.

Szkoła franciszkanów należy do Rady Szkół Katolickich w Polsce, która jest dziełem Konferencji Episkopatu Polski. Rada (RSK) prowadzi formację dyrektorów i wychowawców. Ostatnio na spotkaniu był prefekt kongregacji Wychowania Katolickiego kard. Z. Grocholewski. Zachęcał usilnie i prosił, by takich szkół katolickich było jak najwięcej. Zapewniał, że takie jest pragnienie Stolicy Apostolskiej.

O. Józef Szańca oprócz tego że jest dyrektorem szkoły, jest również ekspertem na tzw. liście MEN ds. awansu zawodowego nauczycieli, zastępcą dyrektora Wydziały Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej, wizytatorem diecezjalnym katechizacji, członkiem Rady Duszpasterskiej, członkiem Komisji Dzieła Powołań, przewodniczącym Komisji Synodu, spowiednikiem w WSD, wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym (Seminarium i dla świeckich), Diecezjalnym Duszpasterzem Nauczycieli. Ale, jak sam podkreśla „u niego zawsze na pierwszym miejscu pozostaje służba wspólnocie szkolnej”.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda