Home WiadomościArchiwum Polak nowym przełożonym pallotynów w Rio de Janeiro

Polak nowym przełożonym pallotynów w Rio de Janeiro

Redakcja
Ks. Jarosław Chmielecki został nowym przełożonym Regii Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów) pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Rio de Janeiro. Wybory nowych władz zostały zatwierdzone przez Radę Zarządu Generalnego zgromadzenia w Rzymie.

 
Oprócz Polaka w skład nowej rady regii weszli: ks. Tadeusz Domański jako pierwszy radca i Josiel da Silva Azevedo – drugi radca. Jej kadencja trwa trzy lata.

Ks. Jarosław Chmielecki urodził się 16 stycznia 1963 r. w miejscowości Pszczółki w diecezji chełmińskiej. W 1982 roku rozpoczął nowicjat u pallotynów w Ząbkowicach Śląskich.

Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk prymasa Polski kard. Józefa Glempa 6 maja 1985 roku w Ołtarzewie. Po święceniach wyjechał na misje do Brazylii, gdzie pełnił między innymi funkcje wikariusza, proboszcza, rektora seminarium, ekonoma regii.

Regia Matki Bożej Miłosierdzia Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Rio de Janeiro powstała 22 stycznia 2002 roku i jest zależna od prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

Polscy pallotyni przybyli do Brazylii 5 kwietnia 1973 roku. Obecnie do regii należy 36 kapłanów, 9 kleryków i 4 nowicjuszy. Pracują oni w dwudziestu dwóch placówkach, z których 16 znajduje się w Brazylii a 6 w Portugalii.

Polscy pallotyni pomagają Kościołowi lokalnemu m. in. w formowaniu świeckich liderów. Od czasu utworzenia regii święcenia kapłańskie przyjęło trzynastu księży pochodzących z lokalnego Kościoła.

Pallotyni pracujący w Brazylii są szczególnie zaangażowani w krzewienie kultu Miłosierdzia Bożego, czego dowodem jest m. in. wybudowanie i prowadzenie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro oraz wydawanie kwartalnika poświęconego tej tematyce.

ŹRÓDŁO : KAI [ks. ak (KAI Manaus) / Rio de Janeiro]

Za: InfoSAC 17/01/2011 [02]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda