Home WiadomościArchiwum Polscy franciszkanie w raporcie o męczennikach

Polscy franciszkanie w raporcie o męczennikach

Redakcja

Co najmniej 892 misjonarzy zginęło na świecie w latach 1980-2007. Ofiarami ataków stało się również sześcioro Polaków: kleryk zakonny, ksiądz diecezjalny, siostra zakonna oraz trzech zakonników: o. Henryk Dejneka, o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski – podało Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski (BP KEP), 19 listopada br.

Według danych włoskiej agencji misyjnej Fides, w latach 1980-1989 zostało zamordowanych 115 misjonarzy. W latach 1990-2000 liczba zamordowanych wyniosła 604 misjonarzy. W latach 2001-2007 zginęło 173 misjonarzy. Są to dane, które dotarły do agencji, liczba zamordowanych osób zaangażowanych w głoszenie Ewangelii z posłannictwa Kościoła może być większa.

W wymienionym zestawieniu znalazło się sześcioro Polaków. 9 sierpnia 1991 roku w Pariacoto (Peru) zostali zamordowani franciszkanie z prowincji krakowskiej – o. Michał Tomaszek OFMConv i o. Zbigniew Strzałkowski OFMConv. Zginęli z rąk skrajnie lewicowego ugrupowania terrorystycznego „Świetlisty Szlak”. Na zwłokach o. Strzałkowskiego oprawcy pozostawili kartkę z hasłem: „Niech żyje wojna ludowa! Taki los spotka wszystkich sługusów imperializmu!”

W 1994 roku w Bangui (Republika Środkowoafrykańska) zamordowany został kleryk Robert Gucwa ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. W 1998 roku w Loulombo (Kongo) zabito ks. Jana Czubę z diecezji tarnowskiej. W 2001 roku w Karna (Kamerun) został zastrzelony oblat Maryi Niepokalanej o. Henryk Dejneka OMI. 11 maja 2003 roku została napadnięta i pobita w kościele w Kinszasie (Kongo) siostra Sacré Coeurs s. Czesława Lorek RSCJ. Zmarła w szpitalu 10 dni później.

„O polskich misjonarzach, którzy zginęli na misjach przypominają nazwy ulic, szkół i instytucji, którym patronują (m.in. Szkoła Podstawowa im. o. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie, Gimnazjum im. o. Michała Tomaszka w Pieńsku, Zespół Szkół im. ks. Jana Czuby w Słotowej, Diecezjalny Dom Formacji Misyjnej im. ks. Jana Czuby w Czchowie. Od 2004 roku rokrocznie odbywa się Memoriał o. Zbigniewa Strzałkowskiego – bieg, który ma upowszechnić pamięć o życiu i męczeństwie misjonarza. W tym samym roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę im. Roberta Gucwy, wyróżnienie dla młodych, którzy swoim myśleniem i działaniem nadają życiu wartość, głębszy, bardziej złożony sens” – czytamy w komunikacie BP KEP.

Warto dodać, że imię męczenników franciszkańskich nosi ulica w Legnicy (ul. Ojców Zbigniewa i Michała), ulica w Tarnowie (ul. Strzałkowskiego), ulica w Pieńsku (ul. Ojca Tomaszka), ulica w Łękawicy (ul. Ojca Michała) i hala widowiskowo-sportowa w Łękawicy (im. Ojca Michała Tomaszka).

Proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów rozpoczął się 1996 roku. W 2002 roku dokumentacja została przesłana z Peru do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, gdzie opracowywane jest tzw. „positio”, czyli kluczowy dokument procesu beatyfikacyjnego.

Aby uczcić pamięć męczenników naszych czasów, ustanowiono Dzień Pamięci i Modlitwy za Współczesnych Misjonarzy Męczenników. Była to inicjatywa Młodzieżowego Ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech, po raz pierwszy dzień pamięci odbył się w 1993 roku. Obchodzony jest rokrocznie 24 marca, w rocznicę tragicznej śmierci arcybiskupa Salwadoru Oscara Arnulfo Romero, zamordowanego 24 marca 1980 roku przez snajpera, podczas sprawowania mszy św.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda