Home WiadomościArchiwum Portugalia: beatyfikacja XIX-wiecznej zakonnicy, założycielki franciszkanek szpitalnych

Portugalia: beatyfikacja XIX-wiecznej zakonnicy, założycielki franciszkanek szpitalnych

Redakcja
W Lizbonie została dziś wyniesiona do chwały ołtarzy portugalska zakonnica Maria Klara od Dzieciątka Jezus, zmarła w 1899 r. Była założycielką Franciszkanek Szpitalnych Niepokalanego Poczęcia. Mszy na lizbońskim stadionie Restelo przewodniczył patriarcha stolicy Portugalii, kard. José da Cruz Policarpo. Aktu beatyfikacji dokonał w imieniu Papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato SDB.

 
Libânia do Carmo Galvão Meixa de Moura Telles e Albuquerque urodziła się w 1843 r. w arystokratycznej rodzinie. Osierocona w wieku 14 lat, była wychowywana przez siostry szarytki. Już za młodu pragnęła wstąpić do klasztoru, jednak z powodu antyklerykalnej i wrogiej zakonom polityki XIX-wiecznej Portugalii, by móc pójść za głosem powołania, musiała wyjechać do Francji. Wstąpiła tam do franciszkanek szpitalnych z Calais. Wróciwszy do ojczyzny, jako s. Maria Klara od Dzieciątka Jezus utworzyła nową, portugalską gałąź tego zgromadzenia. Założone przez nią Franciszkanki Szpitalne Niepokalanego Poczęcia poświęcają się opiece nad chorymi. Obecne są dziś również poza granicami Portugalii.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda