Home WiadomościArchiwum Poznań: Oblężenie franciszkańskiej świątyni

Poznań: Oblężenie franciszkańskiej świątyni

Redakcja
100525b.png W sobotni wieczór (22 maja 2010 r.) franciszkański kościół w Poznaniu był wypełniony po brzegi. Franciszkanie z pl. Bernardyńskiego uczestniczyli w niecodziennym wydarzeniu, które zostało w Poznaniu zorganizowane po raz pierwszy.
"Wieczór kościołów" – to inicjatywa umożliwiająca zapoznanie się z pięknem poznańskich świątyni, ich niecodzinnie odrywanymi zakamarkami i ciekawostakmi z historii.

Na wzór ogólnopolskiej akcji "Noc muzeów", która cieszy się niezwykłą popularnocią w całej Polsce, w Poznaniu można było uczestniczyć w nabozeństwach, wysłuchać koncertów i zwiedzać świątynie do późnych godzin. "Cieszy mnie ta inicjatywa, że powstała możliwość zapoznania się z muzeum, w godzinach przystępnych dla studentów" – napisała w księdze pamiątkowa Kasia, która oglądała eksponaty w Muzeum Misyjnym naszej prowicji.
"Z całą pewnością prezentujemy najpiękniejsze kościoły w Poznaniu. Na początek zaproponowaliśmy kościoły barokowe, bo są bardzo charakterystyczne dla Poznania i są położone blisko siebie. Mam nadzieję, że przy następnej okazji zorganizujemy imprezę związaną z kościołami z innej epoki" – powiedział PAP ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.
 
Świątyniami, które zostały udostępnione były: poznańska Fara, kościół na franciszkanów konwentualnych i nasz klasztorny kościół w Poznaniu pw. św. Franciszka Serafickiego, w którym można było uczestniczyć w:

19.00 – nabożeństwo majowe

19.40 – przedstawienie historii kościoła, prezentacja m.in. zabytkowych figur apostołów w Kościele, zwiedzanie unikatowego Muzeum Misyjnego prezentującego eksponaty z krajów misyjnych, w których pracują Franciszkanie.

20.00 – koncert muzyki kameralnej. Poznański Zespół Kameralny „TUTTI E SOLO”

20.20 – uczczenie relikwii św. Jana z Dukli.
Do godz.
23.30 będzie możliwe zwiedzanie kościoła i Muzeum Misyjnego.
I fatycznie do godziny

23.30 nasza franciszkańska świątynia cieszyła się dużą popularnością.

Leonard Bielecki OFM

Za: www.franciszkanie.com.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda