Home WiadomościArchiwum Poznań: W komunii z Bogiem i Kościołem

Poznań: W komunii z Bogiem i Kościołem

Redakcja
Uroczystości i obchód Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w Archidiecezji Poznańskiej
Poznań 1-2 lutego 2011 roku
– wypracowanym zwyczajem w Archidiecezji Poznańskiej – Dzień Życia Konsekrowanego poprzedzony jest sympozjum, które ma na celu bezpośrednie duchowe przygotowanie całej Wspólnoty Życia Konsekrowanego do tegoż święta.

 
Tym razem V Sympozjum było poświęcone tematyce tożsamości osób konsekrowanych – konferencje na temat „W Komunii z Bogiem – źródłem tożsamości osoby konsekrowanej”, którą wygłosił O. dr Jacek Kiciński klaretyn z Wrocławia. Konferencja ta wywołała bardzo ożywioną dyskusję i była uzupełniana licznymi pytaniami kierowanymi do prelegenta. W czasie przerwy na kawę czy herbatę była okazja wymiany myśli i spostrzeżeń dla bardzo licznie zgromadzonych sióstr zakonnych i zakonników, którzy z wielkim zainteresowaniem przyjmuję tę propozycję sympozjum, jakie od pięciu lat odbywa się w Kościele i gościnnym domu Księży Pallotynów w Poznaniu.
 
Część modlitewno-adoracyjna rozpoczęła się wspólnym śpiewem I Nieszpór z Ofiarowania Pańskiego. Nabożeństwo celebrował Ks. Bp Zdzisław Fortuniak – Przewodniczący Referatu Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Archidiecezji Poznańskiej. Natomiast oprawę liturgiczno-muzyczną prowadzili klerycy WSD Ojców Franciszkanów we Wronkach. Słowo Boże wzywające do radykalizmu ewangelicznego i permanentnej Komunii z Bogiem wygłosił O. dr Filemon Janka – Prowincjał Ojców Franciszkanów z Poznania. Po zakończonych Nieszporach rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie której cichą medytację muzyczną na organach i skrzypcach wykonali muzycy poznańscy związani z działalnością świętogórskiego „Oratorium Muzycznego” w Gostyniu. W tym też czasie kilku spowiedników służyło posługą w konfesjonale. Wspólny dzień przygotowania zakończono błogosławieństwem Najświętszego Sakramentu oraz Apelem Jasnogórskim, któremu przewodniczył ks. Marian Kołodziejczyk Prowincjał Misjonarzy Świętej Rodziny.
 
W uroczystość Ofiarowania Pańskiego – 2 lutego br. w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu o godz. 10.00 rozpoczęto celebrację obrzędu poświęcenia świec gromnicznych, której przewodniczył Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański. Wprowadzenie liturgiczne i słowa braterskiego pozdrowienia i powitania wygłosił O. dr Ryszard Szmydki Prowincjał Oblatów Maryi Niepokalanej. Mszę Świętą pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity koncelebrowali Biskupi pomocniczy poznańscy oraz kapłani zakonni z Archidiecezji Poznańskiej. Homilię wygłosił Ks. Arcybiskup. Nawiązał w niej do starotestamentalnego prawa składania ofiar, które wspaniale wypełniła Maryja Matka Chrystusa a także wskazał na wierność trwania w Świątyni starca Symeona i prorokini Anny. Posługę liturgiczną diakonów i akolitów sprawowali klerycy WSD Ojców Oblatów z Obry, natomiast posługę muzyczno-wokalną pełniły siostry zakonne z różnych wspólnot pod przewodnictwem s. Marii Danieli – Urszulanki Serca Jezusa Konającego z Pniew. Po homilii Ks. Arcybiskup wezwał wszystkich przedstawicieli Życia Konsekrowanego do odnowienia zobowiązań naśladowania Chrystusa posłusznego, ubogiego i czystego, aby dzięki świadectwu ewangelicznego życia zajaśniał w Kościele i rozświetlił świat cały Jezus Chrystus światło wszystkich ludów i narodów.
 
Na zakończenie w imieniu wszystkich zgromadzonych przedstawicielek i przedstawicieli Życia Konsekrowanego słowa podziękowania pod adresem Ks. Arcybiskupa Metropolity i Księży Biskupów wypowiedziała s. Franciszkanka Rodziny Maryi.
 
W imieniu Ks. Arcybiskupa Metropolity wszystkich uczestniczących w uroczystości katedralnej Ks. Biskup Zdzisław Fortuniak zaprosił na spotkanie i wspólny posiłek do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu oraz poinformował o Międzydiecezjalnej Pielgrzymce Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, która odbędzie się dnia 10 września br. w Gostyniu na Świętej Górze, w centralnym Sanktuarium Archidiecezji Poznańskiej a której przewodniczyć będzie J.Eksc. Ks. Arcybiskup Józef Kowalczyk Prymas Polski. Bardzo liczna grupa uczestników w V Sympozjum Życia Konsekrowanego Archidiecezji Poznańskiej oraz wypełniona Bazylika Katedralna siostrami zakonnymi oraz braćmi i kapłanami zakonnymi najlepiej potwierdza potrzebę tej wspólnej modlitwy i refleksji nad własnym życiem konsekrowanym w Komunii z Bogiem i Kościołem.
 
S. Maria Józefa Krupa CSSE – Referentka s. Żeńskich Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Archidiecezji Poznańskiej

Ks. dr Zbigniew Starczewski COr
– Referent ds. Męskich Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego
Archidiecezji Poznańskiej

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda