Home WiadomościArchiwum Proces beatyfikacyjny karmelity z Wadowic

Proces beatyfikacyjny karmelity z Wadowic

Redakcja
Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny karmelity z Wadowic, ojca Rudolfa (Stanisława Warzechy). We wtorek zainauguruje go w kaplicy kardynalskiej pałacu arcybiskupów kardynał Stanisław Dziwisz – poinformowała Kuria archidiecezjalna w Krakowie.

 
Od chwili rozpoczęcia procesu ojcu Rudolfowi będzie przysługiwał tytuł Sługi Bożego.
 
Po inauguracji trybunał kościelny przystąpi do przesłuchiwania świadków życia i świętości zakonnika. Członkami trybunału są: delegat biskupa ksiądz dr Andrzej Scąber, promotor sprawiedliwości ojciec Marian Szczecina z zakonu Kanoników i notariusz ksiądz Krzysztof Tekieli.
 
Zdaniem postulatora w procesie ojca Szczepana Praśkiewicza z wadowickiej wspólnoty Karmelitów Bosych, ojciec Rudolf był cenionym wychowawcą i spowiednikiem.
 
"Był specjalistą od spotkania człowieka z Bogiem, kapłanem zanurzonym w miłości chrystusowej, wierzący w moc swego kapłaństwa i zdolnego do praktykowania duchowego ojcostwa. Takich kapłanów () potrzebuje współczesny Kościół w Polsce i na świecie" – powiedział.
 
O otwarcie procesu beatyfikacyjnego ojca Rudolfa (Stanisława Warzechy) zabiegało zgromadzenie zakonu Karmelitów Bosych w Wadowicach. Jego rzymskie władze zgodziły się na to w maju 2008 r; w lipcu pozytywną opinię wydała Konferencja Episkopatu Polski, a 18 października zgodził się na to Watykan.
 
Stanisław Warzecha urodził się w listopadzie 1919 roku. Do zakonu Karmelitów Bosych wstąpił w 1935 roku. Przyjął imię Rudolf od Przebicia Serca świętej Teresy od Jezusa. Święcenia otrzymał w 1944 roku. W latach 1948-51 oraz 1981-99 przebywał w wadowickim klasztorze Karmelitów. Zmarł w Wadowicach w opinii świętości 27 lutego 1999 roku.

PAP/psd

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda