Ratingen: adwentowy koncert dla dzieci w Boliwii

Prawie tysiąc euro to dochód z koncertu adwentowego, który odbył się w kościele franciszkańskim w Ratingen (Niemcy). Pieniądze te otrzymały już bezdomne dzieci w Montero (Boliwia).

Koncert odbył się na rozpoczęcie adwentu, 30 listopada, w kościele St. Suitberta, w którym od 22 lat pracują franciszkanie z prowincji krakowskiej. W programie znalazł się występ zespołu ze szkoły muzycznej w Ratingen "Keyboard-Orchester" pod dyr. Heinza Jozefa Broichhausena, który jest nauczycielem muzyki i organistą u franciszkanów.

Zaprezentowali się również inni wykonawcy: "Akkordeon-Esemble", "Singkreis Aufwind" oraz soliści Anja Mathony (flet poprzeczny) i Kerstin Hauke (organy). W programie znalazły się utwory G. P. Telemanna, W. A. Mozarta, A. Vivaldiego. Nie zabrakło również śpiewów w wykonaniu muzyków i publiczności, która w dużej liczbie zgromadziła się w świątyni.

"Po koncercie zbieraliśmy pieniądze na cel charytatywny. Należy podkreślić, że to same dzieci z Ratingen zaproponowały, aby kwestę przeznaczyć na rzecz ich bezdomnych rówieśników w Montero. Ponieważ przyszło wiele osób, dlatego też suma nie była mała. Zebraliśmy 730 euro. Pieniądze wręczył nam pan Broichhausen, a my przekazaliśmy je do naszej partnerskiej parafii w Montero" – opowiada o. Adam Stasicki OFMConv, przełożony klasztoru w Ratingen.

Partnerską parafią Ratingen jest parafia w boliwijskim Montero, gdzie duszpasterzami od 1976 roku są misjonarze również z prowincji krakowskiej. Nie była to pierwsza pomoc niemieckich parafii, w których posługę pełnią polscy franciszkanie. Od lat mieszkańcy kilku miejscowości w Niemczech systematycznie pomagają parafiom w krajach misyjnych. Ostatnio franciszkańska parafia w Neustadt sfinansowała budowę ośrodka zdrowia w najnowszej misji franciszkanów, w Kakooge (Uganda).

Franciszkanie byli obecni w Ratingen (północne Niemcy, diecezja kolońska) już w średniowieczu. Ich pierwotny kościół nie zachował się, ale budynek klasztoru istnieje do dzisiaj. Obecnie zakonnicy mieszkają w nowym klasztorze, pracują w nim od września 1986 roku.

za: www.franciszkanie.pl