Home WiadomościArchiwum Redemptoryści: Remont zabytkowych organów w Bardzie Śląskim

Redemptoryści: Remont zabytkowych organów w Bardzie Śląskim

Redakcja
Ukończono pierwszy etap remontu zabytkowych organów w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie Śląskim. W wyniku prac konserwatorskich odnowiony został prospekt organowy wraz z polichromią. Współpraca parafii z władzami samorządowymi miasta i miejscową wspólnotą redemptorystów umożliwiła podjęcie renowacji tego wspaniałego instrumentu.

 
Projekt otrzymał również wsparcie ze strony ordynariusza diecezji świdnickiej, ks. biskupa Ignacego Deca. Dalsze etapy prac obejmujące m.in. remont samego instrumentu zakończą się za dwa lata.
 
Wykonane w 1759 r. przez F.Eberharda organy bardzkie to jeden z najokazalszych instrumentów schyłkowego baroku zachowany na Dolnym Śląsku. Sporna jest osoba ich fundatora. Według jednych, był nim król pruski Fryderyk, inni utrzymują, iż parafia kamieniecka kupiła całe organy.

Ze względu na strukturę wewnętrzną, wielkość oraz unikatowy wystrój zewnętrzny organy są instrumentem wyjątkowo cennym, zarówno w skali krajowej, jak i europejskiej. Rokokową, piękną dekorację wykonał znakomity snycerz H.Hartman. W bogatym prospekcie wyróżnia się grupa przedstawiająca Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. W kręgu chmur i promieni widać postać Boga Ojca oraz Chrystusa. Nad nim unosi się Duch Święty w postaci gołębicy.

W 1875 r. świdnicka firma Braci Schlag, przeprowadzając remont organów, dokonała pewnych zmian w stosunku do stanu pierwotnego. Zmodernizowano zabytkową materię brzmieniową i elementy konstrukcyjne instrumentu. Obecnie organy posiadają 990 piszczałek drewnianych oraz 1998 metalowych.

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda