Home WiadomościArchiwum Redemptoryści: Zmarł o. Czesław Kudroń CSsR

Redemptoryści: Zmarł o. Czesław Kudroń CSsR

Redakcja
Dnia 10 maja br. zmarł o. Czesław Kudroń CSsR – rekolekcjonista i misjonarz, długoletni kapelnan sióstr karmelitanek w Warszawie, redaktor kwartalnika "Homo Dei", autor wielu książek z dziedziny duchowości chrześcijańskiej.

 
O. Czesław Kudroń urodził się 14 czerwca 1924 r. w Lubczy (diec. tarnowska). Po wstąpieniu do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela i odbyciu nowicjatu złożył pierwszą profesję zakonną  2 sierpnia 1943 r.. Święcenia kapłańskie przyjął 18 grudnia 1949 r.

Pełnił obowiązki socjusza dyrektora małego seminarium w Toruniu, następnie wikariusza i katechety w nowo utworzonej parafii przy kościele św. Józefa w tym mieście. W 1953 r. rozpoczął studia w zakresie psychologii na UJ w Krakowie, uzyskując w 1954 r. tytuł magistra. W latach 1955-1957 wykładał psychologię racjonalną i eksperymentalną, etykę, pedagogikę i historię filozofii w Seminarium Redemptorystów Toruniu. W latach 1957-1964 pracował w redakcji kwartalnika „Homo Dei" w Warszawie, ul. Karolkowa. W 1961 r. kard. Stefan Wyszyński mianował go kapelanem i spowiednikiem Sióstr Karmelitanek Bosych. W 1964 r. przez kilka miesięcy pełnił obowiązki wicepostulatora w procesie beatyfikacyjnym o. Bernarda Lubieńskiego. W latach 1964-1970 był przełożonym wspólnoty przy ul. Pieszej w Warszawie i radnym prowincjalnym. W latach 1982-1990 sprawował funkcję redaktora naczelnego kwartalnika „Homo Dei".

Od 2005 r. zmagał się z chorobą. W wyniku operacji gardła utracił zdolność mówienia. Wkrótce potem pogłębiająca się choroba ucha spowodowała, że z otoczeniem porozumiewał się wyłącznie poprzez słowa pisane na kartkach papieru. Na jednej z nich napisał: Nie załamuję się. […] Czyż nie pozostał sposób mi dostępny pisanym słowem służyć aż do zgonu?

Zmarł w Warszawie 10 maja 2011 r.
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda