Home WiadomościArchiwum Relikwie sprzed sześciu wieków na pielgrzymim szlaku

Relikwie sprzed sześciu wieków na pielgrzymim szlaku

Redakcja
Relikwie franciszkanina, misjonarza Rusi Czerwonej, arcybiskupa halickiego, przechowywane w Krakowie na Wawelu od najbliższego czwartku będą peregrynować po franciszkańskich klasztorach w Polsce. W tym roku mija 600. rocznica śmierci Błogosławionego Jakuba Strzemię.

Peregrynacja rozpocznie się 19 marca w Kurii Franciszkanów w Krakowie przy ul. Żółkiewskiego 14.

W nabożeństwie wezmą udział zarząd krakowskiej prowincji franciszkanów, mieszkańcy prowincjałatu, przełożeni polskich klasztorów, koordynator ds. peregrynacji relikwii i kaznodzieje.

Podczas liturgii odczytany zostanie życiorys bł. Jakuba, list abpa Józefa Bilczewskiego sprzed stu lat. Zakonnicy odśpiewają „Te Deum”, odmówią Modlitwę franciszkańską, modlitwę powszechną i Modlitwę Pańską. Prowincjał na nowo zawierzy Błogosławionemu Prowincję, poświęci świece peregrynacyjne i wręczy relikwie tym klasztorom, które ich nie posiadają.

Bł. Jakub Strzemię, franciszkanin, arcybiskup i organizator życia religijnego na Rusi, współpatron krakowskiej prowincji franciszkanów urodził się ok. roku 1340 w Małopolsce. Pochodził z rodu szlacheckiego herbu Strzemię. Pisał o nim m.in. Jan Długosz w „Rocznikach”. Do Zakonu Franciszkanów wstąpił pociągnięty ideałami św. Franciszka z Asyżu. Miał bardzo bliskie związki z rodziną Tarnowskich, a zwł. z Janem – wojewodą sandomierskim i starostą Rusi. Dlatego sakrę biskupią przyjął w Tarnowie, w obecnej katedrze.

Jako zakonnik ewangelizował Ruś Halicką, zwaną Czerwoną, a także Wołyń, Podole, Wołoszczyznę. Był przełożonym klasztoru we Lwowie. Pod koniec XIV w. – na wniosek pary królewskiej Jadwigi i Jagiełły – papież mianował go arcybiskupem halickim, choć mieszkał w klasztorze we Lwowie.

W bulli nominacyjnej pp. Bonifacy IX wymienia przymioty i zalety Jakuba: gorliwość apostolska, wysokie wykształcenie, czystość życia, szlachetność obyczajów, przezorność i wytrwałość w sądzie i zarządzie sprawami duchowymi, jak i świeckimi. Miał wielką cześć do Najświętszego Sakramentu i NMP oraz świętych franciszkańskich. Katechizował dzieci. Otaczał opieką chorych i ubogich. Wspierał instytucje charytatywne – dobroczynne.

Bł. Jakub umarł 600 lat temu – 20 października 1409 r.

Pogrzeb odbył się w kościele franciszkanów pw. Świętego Krzyża we Lwowie i tam został pochowany. W XVIII w. ciało przeniesiono do katedry. Beatyfikowany 11 września 1790 r. Od stu lat patron krakowskiej prowincji franciszkanów.

Po II Wojnie Światowej Sarkofag z relikwiami przechowywany jest w Polsce, ostatnio na Wawelu. Na czas peregrynacji relikwiarz został oddany w depozyt franciszkanom przez abpa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego w obecności metropolity krakowskiego i kustosza katedry.

Więcej na specjalnej stronie poświęconej Błogosławionemu: www.jakubstrzemie.pl

jms


W piątek relikwie z Kurii Franciszkanów zostaną przekazane do bazyliki franciszkanów przy Franciszkańskiej 4. Poniżej podajemy szczegółowy program nawiedzenia:

Piątek 20.03.2009

16. 00 – Nabożeństwo oczekiwania – Nieszpory
16. 30 – Msza św. na powitanie relikwii – przewodniczy ks. Socha z katedry wawelskiej
17.15 – Nabożeństwo pasyjne, Gorzkie Żale i procesja
Eucharystyczna + relikwie


Sobota 21.03.2009

– Msze św. z kazaniami: 9.00; 16.30; 18.00 i 19.00
( błogosławieństwo relikwiami)
– po Mszy św. o godz. 9.00 – czuwanie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich
– od godz. 10.00 – 16.00 – czuwanie przy relikwiach indywidualne
– po Mszy św. godz. 16.30 – Czuwanie Rycerstwa Niepokalanej i Bractwa Matki Bożej Bolesnej
– po Mszy św. o godz. 19.00 – przewiezienie relikwii do klasztoru ss. Klarysek na czuwanie nocne

Niedziela 22.03.2009

Msze św. według porządku niedzielnego.
Godz. 16.30 – Msza św. na zakończenie peregrynacji w bazylice i inauguracja peregrynacji w prowincji krakowskiej Franciszkanów,
– Mszy św. przewodniczy J.E. ks. kard. Marian Jaworski
– Gorzkie Żale

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda