Home WiadomościArchiwum Remontu pijarskiego kościoła NMP w Strážnici i 260 rocznica jego poświęcenia

Remontu pijarskiego kościoła NMP w Strážnici i 260 rocznica jego poświęcenia

Redakcja
W ciągu mijającego tygodnia rozpoczęły się w morawskiej Strážnici prace związane z generalnym remontem naszego pijarskiego kościoła. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury Rep. Czeskiej i Urzędu Miejskiego miasta Strážnice, oraz dzięki ofiarodawcom z parafii i okolicy można do końca tego roku wykonać pierwszy etap prac: redukcję wilgoci.  

 
Kościół zostanie "otoczony" systemem elektroosmozy (wmontowane w ściany kable elektryczne dzięki którym płynący prąd wytworzy  pole elektromagnetyczne redukujące wilgoć) oraz oczyszczone zostaną pierwotne kanały wentylacyjne. Dzięki tym pracom w przyszłym roku można będzie wymienić tynki oraz zniszczone przez wilgoć elementy architektoniczne.

Remont ten  rozpoczęto  w tygodniu, który poprzedza 260 rocznicę poświęcenia kościoła.

Pijarzy przybyli do Strážnice w 1633 roku z Mikulova – Nikolsburga – w 2 lata po historycznym przyjściu pijarów do tego miasta. Początkowo ojcowie zamieszkali w  szkole oraz w  domu po  Czeskich Braciach. Po ponad stu latach  rozpoczęli budowę kolegium oraz  nowego kościoła, który został uroczyście poświęcony 17 października 1750 roku.

 
nad.: o. Lukasz Karpinski SP

Za: www.pijarzy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda