Home WiadomościArchiwum Rok św. Pawła w krajach misyjnych

Rok św. Pawła w krajach misyjnych

Redakcja

Rok św. Pawła ma szczególny charakter w krajach misyjnych. Episkopat Angoli oraz Wysp św. Tomasza i Książęcej wydał notę duszpasterską o jego obchodach. Podkreślił w niej znaczenie, jakie dla pogłębienia wiary ma radosne głoszenie tajemnicy paschalnej Chrystusa. Musi ono wychodzić od ludzi, którzy tak jak Paweł z Tarsu doświadczyli głębokiego spotkania z Panem Jezusem.

Angolscy biskupi zwracają uwagę na rolę, odgrywaną w głoszeniu Dobrej Nowiny przez kościelne środki przekazu, takie jak czasopisma czy rozgłośnie radiowe. Wyrażają nadzieję, że programy lokalnego Radia Ecclesia będą mogły być w przyszłości słuchane w całej Angoli.

W Sri Lance Rok św. Pawła zbiega się z początkiem trzyletnich przygotowań do obchodów 300. rocznicy śmierci bł. Józefa Vaza. Ten urodzony w Indiach misjonarz głosił Ewangelię na przełomie XVII i XVIII wieku na Cejlonie i zmarł tam w 1711 r. Został beatyfikowany w stolicy kraju, Kolombo, przez Jana Pawła II, który nazwał go „św. Pawłem Sri Lanki”. W ramach obchodów tamtejszy episkopat zachęca wiernych do pogłębiania znajomości Biblii, w tym zwłaszcza listów św. Pawła. Studia nad życiem i myślą Apostoła mają podejmować seminaria duchowne i zgromadzenia zakonne. Biskupi Sri Lanki wzywają też do organizowania spotkań ekumenicznych, przypominając jego troskę o jedność chrześcijan.

W Roku św. Pawła liczne inicjatywy podejmuje diecezja Miao w stanie Arunaćal Pradeś na północnym wschodzie Indii. Obejmują one nie tylko wszystkie parafie i szkoły, ale też najodleglejsze górskie wioski, gdzie docierają jedynie katechiści. Organizuje się tam konkursy o Apostole Narodów dla uczniów szkół i rozpowszechnia poświęcony mu film. W wielu ośrodkach prowadzi się „szkoły ewangelizacji” dla młodzieży, których uczestnicy wynikami tego doświadczenia podzielą się w maju 2009 r. na spotkaniu ogólnodiecezjalnym. Na rozpoczęcie Roku Pawłowego w tej indyjskiej diecezji odbyły się: konsekracja nowego kościoła św. Piotra i św. Pawła, otwarcie misji dla ubogich im. bł. Matki Teresy i chrzest grupy katechumenów.

Dla niewielkiej wspólnoty katolickiej Nepalu Rok św. Pawła jest okazją do wzmożenia zarówno formacji wewnętrznej, jak i ewangelizacji na zewnątrz. Na ponad 25 mln ludności jest tam tylko ok. 7 tys. katolików. Kurs formacyjny dla 50 nowych katechistów, organizowany przez tamtejszy wikariat apostolski, zostanie tym razem oparty na listach św. Pawła. Potrwa od października 2008 r. do najbliższego Wielkiego Postu. Centrum pastoralne w Katmandu prowadzić będzie w październiku specjalne seminaria o Pawle z Tarsu, przeznaczone dla duchowieństwa i wiernych.

W marcu i kwietniu 2009 r. odbędą się rekolekcje dla księży i osób zakonnych. W ośrodkach duszpasterskich rozprowadza się modlitewnik z rozważaniami o św. Pawle oraz wideo o jego życiu i dziele. Wikariusz apostolski Nepalu, bp Anthony Francis Dharma SI, zarządził, by w każdej parafii wygłosić co miesiąc homilię lub katechezę o Roku Pawłowym.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda