Home WiadomościArchiwum Rozpoczęły się centralne obchody rocznicy śmierci św. Maksymiliana

Rozpoczęły się centralne obchody rocznicy śmierci św. Maksymiliana

Redakcja
Dziś w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach pod Oświęcimiem rozpoczęły się dwudniowe, centralne, międzynarodowe obchody 70. rocznicy śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Franciszkanin poniósł męczeństwo w KL Auschwitz 14 sierpnia 1941 r.
„Dziś świętujemy życie, a nie śmierć“ – powiedział najwyższy przełożony Zakonu Franciszkanów o. Marco Tasca.

Obchody rozpoczęły się  mszą św., której przewodniczył o. bp Stanisław Dowlaszewicz z Boliwii. Wraz z nim współprzewodniczyli: o. bp Jerzy Maculewicz z Uzbeikstanu, generał Zakonu Franciszkanów z Rzymu, przełożeni polskich prowincji franciszkańskich z Krakowa, Warszawy i Gdańska, przełożeni prowincji amerykańskich i niemieckiej oraz franciszkanie z kraju i z zagranicy.

Eucharystia sprawowana była przed obrazem Matki Bożej Niepokalanej z dawnego franciszkańskiego kościoła we Lwowie. Przed tym wizerunkiem młody Maksymilian, wtedy jeszcze Rajmund Kolbe, złożył przyrzeczenie, że będzie walczył dla Maryi, choć jeszcze nie wiedział, jak.

Prowincjał o. Jarosław Zachariasz apelował za św. Maksymilianem, abyśmy nie ograniczali się  tylko do wspominania świętych. „Biada nam, jeśli będziemy ich tylko wspominać, zapominając o naszym osobistym nawróceniu i tej – inspirowanej od wieków Bożym zamysłem – mobilizacji serca do stawania sie świętymi“ – cytował o. Kolbego.

Przełożony Prowincji przekonywał,  że świetość „powinnna być przedmiotem naszego najwyższego zainteresowania, nawet wówczas, gdy podniesiona do stopnia męczeństwa wydaje się dla nas nieosiągalna“.


O. Zachariasz mówił też  o idei świętości osobistej św. Maksymiliana – prostej i jasnej: <<być jak największym świętym i zdobyć przez Niepokalaną cały świat i każdą duszę z osobna>>”.

Po południu w Oświęcimskim Centrum Kultury ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy otworzył wystawę poświęconą o. Kolbemu. Potem odbyło się sympozjum zatytułowane „Ocalić człowieczeństwo. Św. Maksymilian i jemu podobni”. 

W panelu dyskusyjnym wzięli udział:  eurodeputowana z Włoch Erminia Mazzoni, były Marszałek Sejmu RP Marek Jurek oraz muzyk i publicysta Jan Pospieszalski. Rozmowę poprowadził i referat wprowadzający wygłosił franciszkanin o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Paneliści wskazywali, że o. Maksymilian był wierny i posłuszny wartościom; że zachował swoje człowieczeństwo, stając w obliczu braku człowieczeństwa; że był wolny od determinizmu, oparł się jemu; że pokazał światu, w jaki sposób można oprzeć się kulturze śmierci; że w całym jego życiu przejawiała się rycerskość; że doskonale naśladując Chrystusa, doskonale pokazał, jak należy kochać drugiego człowieka. 
Do południa zaproszeni goście w trzech grupach językowych zwiedzili byłe niemieckie obozy Auschwitz i Birkenau, a wieczorem wystawę Mariana Kołodzieja nt. gehenny obozowej „Klisze pamięci. Labirynty”, gdzie głównym bohaterem, obok autora ekspozycji, jest św. Maksymilian.

Jutro, w niedzielę 14 sierpnia uroczystości ku czci Świętego rozpoczną się o godz. 8.00 w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach (5 km od KL Auschwitz). 


Podczas nabożeństwa „Transitus”  , upamiętniającego ostatnie chwile życia św. Maksymiliana, wierni wysłuchają opisu jego męczeńskiej śmierci. Opis powstał  na podstawie dokumentów, zeznań i świadectw.

O godz. 8.45 czciciele Męczennika udadzą się w pieszej pielgrzymce do Auschwitz. W tym samym czasie z Oświęcimia wyjdzie druga pielgrzymka – miejska. Obie spotkają się przy Bloku Śmierci. Tam o godz. 10.30 pątnicy wezmą udział we mszy św. polowej sprawowanej na Placu Apelowym pod przewodnictwem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Wcześniej delegacje nawiedzą celę śmierci św. Maksymiliana i złożą tam kwiaty. Eucharystię transmitować będą: TVP Polonia, Telewizja Trwam, Radio Maryja i radio diecezji bielsko-żywieckiej „Anioł Beskidów”.

Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy wystosują apel o pokój dla świata.
W poniedziałek 15 sierpnia w Niepokalanowie k. Warszawy, będzie można zwiedzić klasztor-wydawnictwo, zbudowane przez o. Maksymiliana i obejrzeć teatralną opowieść o życiu i śmierci św. Maksymiliana „Rycerz Niezłomny” wg scenariusza i reżyserii Anny Osławskiej z Theatrum Mundi w Krakowie.

O godz. 13.00 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie celebrował mszę dziękczynną za św. Maksymiliana wraz z biskupami z Polski i Niemiec oraz najwyższym przełożonym franciszkanów – Generałem Zakonu, i wyższymi przełożonymi trzech polskich prowincji franciszkańskich. Uroczystą Eucharystię transmitować będzie TV Trwam i Radio Niepokalanów.


jms
 
Za: Redakcja.
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda