Home WiadomościArchiwum Rozpoczęły się rekolekcje “u progu Auschwitz”

Rozpoczęły się rekolekcje “u progu Auschwitz”

Redakcja

Rekolekcje adwentowe "u progu Auschwitz" rozpoczęły się 5 grudnia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Adwentowe spotkanie zatytułowane „‘Szema Izrael’– słuchać i wierzyć” poświęcone jest refleksji na temat chrześcijańskiej i żydowskiej wizji wiary, jako postawy słuchania Boga. W rekolekcjach udział bierze około 30 osób.

Spotkanie – wspólnie z ks. Manfredem Deselaersem, niemieckim kapłanem z Centrum Modlitwy i Dialogu w Oświęcimu, już po raz drugi poprowadzą Siostry Matki Bożej Syjonu (NDS) z Krakowa, których szczególnym charyzmatem jest dialog chrześcijańsko-żydowski.

S. Anna Bodzińska NDS wyjaśnia w rozmowie z KAI, że głównymi tematami zaplanowanych dwóch konferencji będą postawy słuchania wobec wiary.

„Ukazana zostanie żydowska perspektywa, oparta na niezwykłej relacji łączącej wiarę i słowo; oraz chrześcijańska. Analizę tej drugiej chciałbym oprzeć na teologicznej wizji św. Pawła Apostoła, ukazującego w swoich Listach, jak wiara rodzi się ze słuchania” – mówi siostra.

W ramach adwentowych rekolekcji uczestnicy wezmą udział w Drodze Krzyżowej na terenie byłego obozu hitlerowskiego Auschwitz-Birkenau, zwiedzą były obóz Auschwitz I, złożą wizytę w celi śmierci św. Maksymiliana Kolbe i w bloku żydowskim. Wezmą także udział we Mszy św. w oświęcimskiej kaplicy sióstr karmelitanek.

Katolickie Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Syjonu (Notre Dame de Sion; NDS) powstało w Paryżu w 1843 roku. Założyciel Zgromadzenia, ojciec Teodor Ratisbonne pochodził z żydowskiej rodziny zamieszkałej w Strasburgu. Po długich filozoficznych i teologicznych poszukiwaniach odkrył osobę Jezusa Chrystusa i został katolickim księdzem. Po II Soborze Watykańskim zgromadzenie położyło jeszcze większy nacisk na dogłębne poznawanie tradycji żydowskiej i judaizmu.

Obecnie siostry Matki Bożej Syjonu pracują w 23 krajach świata na pięciu kontynentach głównie nad wykorzenianiem skutków antysemityzmu oraz umocnieniem wiary chrześcijańskiej przez zgłębianie Biblii. 1 października 2004 r. została otwarta nowa apostolska wspólnota sióstr NDS w Polsce. Ich dom zakonny znajduje się w Krakowie.

Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu powstało w 1992 r. Jest to instytucja katolicka, założona przez kard. Franciszka Macharskiego w porozumieniu z kardynałami Albertem Decourtrayem z Lyonu, Jean-Marie Lustigerem z Paryża i Godfriedem Danneelsem z Brukseli, oraz przedstawicielami organizacji żydowskich. Odbywają się w nim spotkania o charakterze edukacyjno-modlitewnym, seminaria, rozmowy z byłymi więźniami i wystawy.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda