Rozpoczęto prace remontowe w bazylice

Po uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) w środę, 7 stycznia rozpoczęły się prace remontowe jasnogórskiej bazyliki.

„Chcemy rozpocząć pełną konserwację bazyliki łącznie ze sklepieniami. W ramach środków unijnych chcemy realizować zadanie renowacji i konserwacji całej bazyliki – informuje o. Czesław Brud, administrator klasztoru – Rozpoczęliśmy wymianę posadzki w bazylice. Wiemy, że ta posadzka jest z różnych okresów, czasów, różnych kolorów i z różnych materiałów. Właściwie nigdy nie było jednolitej posadzki”.

„Pierwszy etap to jest wymiana posadzki w prezbiterium. Jeszcze teraz, w okresie zimowym, chcemy zrobić część liturgiczną, która będzie nieco wydłużona. Wiele prac chcemy wykonywać nocą, żeby jak najmniej zamykać bazylikę dla zwiedzających i pielgrzymów, którzy przyjeżdżają modlić się na Jasną Górę, aby nie było to dla nich obciążeniem i utrudzeniem” – tłumaczy o. Czesław Brud.

„Później będzie mała przerwa i na jesień będziemy kontynuować wymianę posadzki w nawie głównej i nawach bocznych. Jesteśmy uzależnieni od ruchu pielgrzymkowego, który nie zawsze nam pozwala działać na pełnym polu konserwatorskim, zwłaszcza na tych przestrzeniach, które pielgrzymi głównie odwiedzają” – dodaje administrator klasztoru.

za: www.niedziela.pl