Home WiadomościArchiwum Ruchy i nowe wspólnoty bogactwem Kościoła

Ruchy i nowe wspólnoty bogactwem Kościoła

Redakcja

Ruchy kościelne i nowe wspólnoty, których rozkwit przypadł na okres posoborowy, są „wyjątkowym darem Pana i cennym bogactwem dla życia Kościoła” – powiedział Benedykt XVI do uczestników trzynastej konferencji Katolickiego Bractwa Charyzmatycznych Wspólnot Przymierza i Stowarzyszeń, których przyjął 31 października w Watykanie.

Papież dodał, że należy podchodzić do nich z ufnością i „w sposób uporządkowany i owocny” wykorzystywać ich przydatność dla wszystkich.

Nawiązując do jednego z tematów obrad – charyzmaty w życiu Kościołów partykularnych – Benedykt XVI stwierdził, że „to, o czym dowiadujemy się na temat charyzmatów z Nowego Testamentu, które jawiły się jako widzialne znaki pochodzące od Ducha Świętego, nie jest faktem historycznym należącym do przeszłości, lecz stale żywą rzeczywistością: ten sam Duch Boży, dusza Kościoła, działa w nich w każdej epoce, a te Jego tajemnicze i skuteczne interwencje objawiają się w naszych czasach w sposób opatrznościowy”.

Benedykt XVI przypomniał, że Sobór Watykański II w wielu dokumentach mówił na temat nowych wspólnot kościelnych, a Katechizm Kościoła Katolickiego podkreślił wartość i znaczenie nowych charyzmatów w Kościele, których autentyczność gwarantuje gotowość do podporządkowania się rozeznaniu władzy kościelnej. „Właśnie dlatego, że jesteśmy świadkami obiecującego rozkwitu ruchów i wspólnot kościelnych, ważne jest, by pasterze dokonywali ich rozważnego i mądrego rozeznania” – powiedział papież. Dodał, że w przygotowaniu są nowe zasady uznawania nowych ruchów i wspólnot kościelnych.

Podkreślił, że jednym z celów Bractwa, „zgodnie ze wskazaniami Jana Pawła II, jest ochrona katolickiej tożsamości wspólnot charyzmatycznych i zachęcanie ich do podtrzymywania ścisłej więzi z biskupami i papieżem”. „Dochowanie wierności tożsamości katolickiej i eklezjalności przez każdą z waszych wspólnot pozwoli wam dawać wszędzie żywe i czynne świadectwo głębokiej tajemnicy Kościoła. To właśnie zwiększy zdolność wielu wspólnot do pozyskania nowych członków” – zakończył Benedykt XVI.

Katolickie Bractwo Charyzmatycznych Wspólnot Przymierza i Stowarzyszeń (Catholic Fraternity of Charismatic Covenant Communities and Fellowships) jest od 1990 r. prywatnym stowarzyszeniem wiernych na prawie papieskim, którego członkami jest obecnie 66 katolickich wspólnot i stowarzyszeń kościelnych z całego świata, powstałych w ramach szeroko pojętej odnowy charyzmatycznej (np. Emmanuel, Béatitudes, Canço Nova, Wspólnota Życia w Maryi – Magnificat). Przewodniczącym Bractwa jest Włoch, prof. Matteo Calisi z Bari, zaś asystentem kościelnym abp Alberto Taveira Correa z Palmas w Brazylii.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda