Home WiadomościArchiwum Rycerstwo w Pakości

Rycerstwo w Pakości

Redakcja
W dniach 24-30 czerwca Rycerze św. Franciszka ze wspólnot skupionych przy klasztorach naszej Prowincji (Brodnica, Hel, Pakość, Poznań, Toruń, Wejherowo, Woźniki) przeżywają swoje doroczne rekolekcje w Pakości. Prowadzącym rekolekcje jest o. Konstantyn Sokołowski, który jest wspomagany przez br. dk Oskara oraz animatorów: Patrycję, Alicję, Agatę, Joannę, Dorotę… oraz Mateusza.

W czasie trwania Alwerni grupa 27 dzieci miała okazję zapoznać się z bogatą spuścizną duchowości franciszkańskiej. Głoszone konferencje opierały się m.in. na przybliżeniu Rycerzom życiorysów czołowych przedstawicieli ruchu franciszkańskiego: św. Franciszka, św. Antoniego, św. Bonawentury i ukazaniu wielu ich życiowych postaw, które i dziś nie straciły swej aktualności. Dzieciom została również przybliżona osoba najmłodszego polskiego błogosławionego: papieża Jana Pawła II jako wzoru godnego naśladowania. Młodzi rycerze dbając o czystość swego serca i przygotowanie do każdej Eucharystii spowiadali się już pierwszego dnia rekolekcji. W czasie rekolekcji dzieci, za wzorem wielkich myślicieli franciszkańskich, pogłębiały swoją znajomość prawd naszej wiary odnośnie: dwóch natur w Chrystusie, realnej Jego obecności w Komunii św., Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Podejmowane tematy nie tylko nie nużyły dziecięcych umysłów, ale zaciekawiały młodych Rycerzy do tego stopnia, że po zakończeniu każdej konferencji pojawiały się liczne pytania związane z Jezusem, Maryją, Eucharystią, sakramentem pokuty i pojednania itp. W czasie niedzielnego popołudnia grupa rycerzy miała okazję spełnić jeden z uczynków miłosierdzia odwiedzając chorą p. Florentynę, starszą osobę z Pakości, do której podążył kapłan z Najświętszym Sakramentem. Na końcu tego spotkania młodzi uczestnicy rekolekcji usłyszeli od niej zachętę w słowach: " Dzieci nie opuszczajcie nigdy niedzielnej Mszy św.".
Centrum dnia stanowiła zawsze Eucharystia, w której aktywnie uczestniczyli wszyscy rycerze. Dzień kończył się natomiast odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego połączonego z krótką konferencja nt. zagadnień życia chrześcijańskiego. Z uwagi na wiek uczestników Alwerni nie zabrakło bardzo wielu gier i zabaw, które stały się okazją do rozwijania radosnego braterstwa. Nieodłącznym elementem Alwerni był śpiew pieśni kościelnych, franciszkańskich, a także patriotycznych.

W czasie trwania zajęć rekolekcyjnych młodych rycerzy odwiedził Asystent Prowincjalny Franciszkańskiego Ruchu Apostolskiego o. Walenty
Łaga, którego powitano śpiewem i polnymi kwiatami. Tradycyjnie, na zakończenie rekolekcji przeprowadzono egzamin sprawdzający zdobytą wiedzę, a także rozdano dyplomy i pamiątkowe zdjęcia. Na koniec warto zaznaczyć, że wśród uczestników Alwerni obecni byli trzej chłopcy (10-12 lat), których bardziej od zabawy cieszyło pogłębianie wiedzy religijnej ( czytanie proroka Izajasza, osoba świętego Jana Apostoła, znak pierwszych chrześcijan i wiele innych). Opiekunowie Alwerni byli zdumieni ich bystrością umysłu i odpowiedziami.

Pokój i Dobro – Sursum Corda

Brat Diakon Oskar Lewandowski

Za: www.franciszkanie.net.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda